ZAUJÍMAVOSTI: Nová batéria s extra životnosťou môže zamiešať karty v zelenej energii

OZE
Ilustračné foto pixabay.com

Netoxická a nekordujúca novinka s nízkymi výrobnými nákladmi otvára zaujímavé možnosti v oblasti skladovania solárnej a veternej energie.

Výskumníci z Harvard John. A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) nedávno vyvinuli novú nabíjaciu batériu, ktorá dokáže skladovať energiu v organických molekulách rozpustných vo vode s neutrálnym pH. Chemické zloženie  tejto netoxickej a nehrdzavejúcej batérie jej umožňuje výnimočne dlhú životnosť. Spolu s tým ponúka aj možnosť významného zníženia výrobných nákladov. Výsledky výskumu boli zverejnené v magazíne ACS Energy Letters a stoja za nimi profesori Michael Aziz a Roy Gordon zo SEAS.

Čím väčšia, tým viac energie

Nové nabíjateľné batérie umožňujú skladovanie energie v tekutom stave v externých kontajneroch. Čím je nádoba väčšia, tým viac energie v nej možno uchovávať. Tieto batérie tak predstavujú zaujímavé možnosti skladovania energie z obnoviteľných zdrojov. Mohli by tak vyriešiť problém, ktorý trápi súčasné nabíjacie batérie. Tie často trpia zhoršenými skladovacími kapacitami po mnohých nabíjacích / vybíjacích cykloch a vyžadujú si pravidelnú údržbu elektrolytu za účelom obnovenia kapacít.

Dlhá životnosť

Modifikáciou štruktúr molekúl využívaných pri pozitívnych a negatívnych elektrolytických riešeniach a ich premenou na rozpustné vo vode, bol harvardský tím schopný vyvinúť batériu, ktorá stratí len 1 % zo svojej kapacity na 1 000 cyklov. „Lítium-iónové batérie ledva prežijú 1 000 kompletných nabíjacích / vybíjacích cyklov,“ uviedol v tejto súvislosti Aziz. „Dokázali sme rozpustiť elektrolyty v neutrálnej vode a preto možno túto batériu s dlhou životnosťou umiestniť napríklad do suterénov. V prípade vyliatia nenarobí škodu na betóne a vďaka svojim nekorodujúcim vlastnostiam je pri jej budovaní možné použiť lacnejšie materiály,“ dodal Gordon.

Reálni konkurenti

Znižovanie nákladov je veľmi dôležité aj v súvislosti so snahami amerického Ministerstva energetiky o vývoj batérií, ktoré dokážu skladovať energiu za menej ako 100 dolárov (USD) / kilowatthodinu. Cieľom tejto stratégie by je vytvoriť z veterných a solárnych fariem reálnych konkurentov tradičných elektrární.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom