ZAUJÍMAVOSTI: Po Európe už jazdí viac ako jeden milión elektromobilov

Elektromobil e mobilita Tesla
Elektromobil Tesla S teslamotors.com

V období od januára do júna aktuálneho roka sa v Európskej únii, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku predalo 195 tisíc elektrických vozidiel.

Predaj elektrických automobilov v Európe už prekročil prvý zásadný míľnik 1 milión a tržby za predaj elektromobilov za prvý polrok tohto roka vzrástli o 40 %. Európa tak dosiahla milión predaných elektromobilov tesne po Číne, ktorá však disponuje podstatne väčších automobilovým trhom.

Spojené štáty americké sa k uvedenému číslu pomaly približujú a jeho prekročenie sa očakáva niekedy koncom roka 2018. Chuť po elektrických autách dodáva kupujúcim na americkom trhu najmä posledný model Tesla.

Prvý milión je prvým dôležitým míľnikom

V období od januára do júna aktuálneho roka sa v Európskej únii, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku predalo 195 tisíc elektrických vozidiel, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 42 %. Záujem o tieto automobily sa aj naďalej zvyšuje a tak sa odhaduje, že na konci tohto roku by mohlo mať nových majiteľov 1,35 milióna elektrických vozidiel. Vyplýva z odhadov priemyselných analytikov zo spoločnosti EV-Volumes. Viktor Irle, ktorý trhovým analytikom z tejto firmy uviedol, že 1 milión predaných elektromobilov je dôležitým míľnikom na ceste za väčšou elektrifikáciou a splnením stanovených emisných cieľov. Ako však pripomenul, nie je to všetko, čo je potrebné v tejto súvislosti vykonať.

Uvedené údaje obsahujú plne elektrizované automobily, dodávky a hybridné modely, ktoré sú schopné cestovať na kratšie vzdialenosti bez nabitej batérie s možnosťou prepnutia na bežný motor. Aj napriek tomu, že predaj týchto vozidiel výrazne stúpa, z celkového pohľadu prispel v sledovanom období len 2 % k novým registráciám automobilov naprieč celou Európou. Na konci roku sa odhaduje zvýšenie tohto podielu na 2,35 %.

Líder pochádza zo Severu

Najvyšší podiel predaných elektrických vozidiel zaznamenalo Nórsko, kde sa počas prvých šesť mesiacov tohto roka predalo 36 500 automobilov a podiel nových registrácií vozidiel sa v medziročnom porovnaní zvýšil o 37 %. Analytici však očakávajú, že dlho na seba nenechá čakať ani najväčší európsky s trh s automobilmi v Nemecku. Ten by mal podľa odhadov prekonať Nórsko na konci aktuálneho roka. Nárast záujmu o elektromobily evidujú aj v Holandsku a Dánsku, na chvoste pomyselného rebríčku sa však nachádza len s miernym zvýšením Veľká Británia. Na tomto trhu sa v sledovanom období predalo 30 040 elektromobilov, pričom tržby za plne elektrizované modely dokonca klesli o 6 %. Nárast však zaznamenali hybridné typy, a to o 50 %.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom