ZAUJÍMAVOSTI: Solárne panely majú cestám vdýchnuť nový život

Oze
Ilustračné foto colas.cz

Francúzska spoločnosť Colas SA prichádza s ambicióznym projektom Wattway, v rámci ktorého navrhla robustné solárne panely schopné uniesť až 18-kolesové nákladné vozidlá. Chce ich zabudovávať do povrchov vozoviek a odtiaľ prenášať zachytenú slnečnú energiu do elektrární.

Informáciu nedávno priniesla agentúra Bloomberg, ktorá ďalej uviedla, že Colasu SA trvalo takmer päť rokov, kým vyvinul novú technológiu a laboratórne ju otestoval. Táto francúzska spoločnosť, ktorá je dcérskou spoločnosťou známej inžinierskej skupiny Bouyhues, v súčasnosti testuje novú technológiu už aj v rôznych exteriéroch. Niekedy v priebehu roku 2018 ju chce využiť na komerčné účely.

„Cestám sme chceli vdýchnuť nový život,“ uviedol súvislosti s projektom Wattway technologický riaditeľ Colas SA, Philippe Harelle. „Solárne farmy zaberajú pôdu, ktorú by sme inak mohli využívať na poľnohospodárske účely, zatiaľ čo cesty sú v tomto ohľade úplne voľným priestorom,“ dodal ďalej Harelle.

V súvislosti s novinkou zároveň doplnil, že panely je ešte potrebné otestovať pre všetky druhy dopravy a klimatické podmienky. Je totiž podľa neho možné, že neodolajú napríklad snehovým pluhom. Firma už pritom začala s výstavbou testovacej komunikácie v dĺžke jedného kilometra, ktorá sa nachádza vo francúzskom meste Tourouvre v Normandii.

Ďalšie dve komunikácie by mali byť postavené v kanadskom Calgary a americkom štáte Georgia. Ambiciózne plány francúzskej firmy sa však týmto ani zďaleka nekončia. Solárne komunikácie by chceli vybudovať aj v niektorom z afrických štátov, Japonsku a naprieč celou Európskou úniou.

Vďaka výraznému poklesu nákladov, sú solárne panely v súčasnosti čoraz častejšie zabudovávané aj do mnohých iných bežne používaných materiálov. Veľa firiem zabudováva fotovoltaické články napríklad do fasád a okien na budovách, či do striech automomilov. Spoločnosť Tesla Motors Inc. minulý mesiac tiež poriadne prekvapila mnohých investorov, keď predstavila špeciálnu strešnú krytinu so zabudovanými solárnymi článkami, ktorá by tiež mohla tvoriť časť budúcnosti zelenej energie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom