ZAUJÍMAVOSTI: Španielske historické hotely sa chcú stať novým "zeleným vzorom“

|
The Parador de Corias, Spain

Zmluva podpísaná so španielskym energetickým gigantom Endesa zaručuje, že všetka elektrická energia využívaná v zariadeniach siete Paradores bude pochádzať už len z obnoviteľných zdrojov.

Španielska sieť luxusných grand hotelov Parador, ktoré sa väčšinou nachádzajú v starobylých zámkoch a historických kláštoroch, koncom minulého roka avizovala, že až 97 % jej zariadení začiatkom tohto roka plánuje začať využívať elektrickú energiu pochádzajúcu už len z obnoviteľných zdrojov energie.

Dôraz na udržateľný turizmus

Známy hotelový reťazec v tomto roku oslavuje svoje 90. narodeniny a jeho prezident Óscar López Águeda pri tejto príležitosti uviedol, že prijaté rozhodnutie sa zrodilo najmä s ohľadom na udržateľné životné prostredie a turizmus pre budúce generácie. Zároveň doplnil, že ako verejná spoločnosť chcú ísť príkladom ostatným podnikateľom v oblasti investícií, ktoré podporia úsporu energií a zodpovednú spotrebu v tomto sektore.

Zmluva podpísaná so španielskym energetickým gigantom Endesa zaručuje, že všetka elektrická energia využívaná v zariadeniach siete Paradores počnúc 7. januárom 2019 bude pochádzať už len z obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť zároveň potvrdila, že zatiaľ neplánuje zastaviť využívanie zemného plynu vo svojich zariadeniach. Zemný plyn podľa jej slov neznečisťuje životné prostredie v takom rozsahu, ako iné zdroje, ktoré hotelová sieť doposiaľ bežne využívala. „Postupne času však plánujeme eliminovať využívanie vykurovacích olejov a máme ambiciózne plány s využitím elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energií vrátane biomasy, solárnej a geotermálnej energie,“ informovala riaditeľka pre komunikáciu Sonia Sánchez Plaza.

Obrat k prírode

Sánchez ďalej uviedla, že technológia biomasy sa už v súčasnosti využíva v dvoch hotelových rezortoch a solárne panely sú postupne inštalované aj v ďalších zariadeniach. Hotelový reťazec zároveň plánuje využívanie geotermálnej energie v zariadeniach, ktoré sa nachádzajú na vulkanickom ostrove Tenerife. Sieť hotelov Paradores bola založená v roku 1928. Turistom dnes ponúka ubytovanie v 10 tisíc hotelových izbách a poskytuje prácu viac ako 4 tisíc pracovníkom.

Sánchez tiež zdôraznila, že hlavným zámerom spoločnosti je ochrana životného prostredia, pretože množstvo ich zariadení sa nachádza v tesnej blízkosti národných parkov a vzácnych  biosférských rezervácií. „Máme ešte v pláne realizáciu mnohých ďalších environmentálnych projektov, pričom spoločným cieľom tých vízií je starostlivosť o okolie našich zariadení, obnova tamojšej flóry a fauny, ako aj významná eliminácia plastov,“ uviedla ďalej Sánchez.

Navrhovaná legislatívne opatrenia

Uvedený krok populárnej hotelovej siete radostne privítala najmä environmentálna skupina Ecologist in Action, pričom jej predstavitelia pripomenuli najmä potrebu nasledovania tohto zámeru aj ďalšími podnikateľskými i verejnými subjektmi. Španielsko sa zaviazalo, že jeho systém elektrickej energie začne plne využívať obnoviteľné zdroje do roku 2050 a potom sa pustí do dekarbonizácie svojej ekonomiky.

Návrh uvedeného legislatívneho aktu v súvislosti s klimatickými zmenami a prechodom na zelenú energiu by mal umožniť zníženie emisií skleníkových plynov o 90 % v porovnaní s obdobím roku 1990. Za týmto účelom by mali byť v krajine v nasledujúcej dekáde postavené zariadenia s produkčnou kapacitou najmenej 3 tisíc MW veternej a solárnej energie ročne. Návrh zároveň obsahuje zákaz udeľovania nových licencií pre ťažbu fosílnych palív a uhľovodíku.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom