ZAUJÍMAVOSTI: Trápenie s kúrením núti Čínu uvažovať o jadre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdroj energie
pixabay.com Ilustračné foto

Štátna spoločnosť China National Corporation vyskúšala malý mestský ohrievací jadrový reaktor.

Problémy so smogom na severe Číny, ktorý charakterizuje vysoká spotreba uhlia, primälo predstaviteľov najľudnatejšej krajiny svet, aby uvažovali o alternatívnych riešeniach vykurovania počas zimnej sezóny. Potrebnú energiu by mali tamojší obyvatelia získať z menších rozmiestnených jadrových reaktorov, čo vzbudilo všeobecné obavy z bezpečnosti takého riešenia.

Prvé pokusy už majú za sebou

Štátna spoločnosť China National Corporation (CNNC) vykonala v Pekingu pokus, ktorý trval 168 hodín, pričom počas tohto experimentu otestovala špecializovaný malý mestský ohrievací jadrový reaktor. Sever krajiny už tradične bojuje s nedostatkom zemného plynu a ako odpoveď na tento problém našlo CNNC riešenie v podobe malého mestského reaktora DHR-400, ktorý by sa mohol stať alternatívnym dodávateľom tepla pre postihnuté regióny. Jeho kapacita sa odhaduje na 400 megawattov, pričom by dokázal zásobiť teplom až 200 tisíc mestských domácností.

Načrtnutý model pozostáva z jadra reaktora, ktorý je ponorený do obrovskej nádoby vo veľkosti olympijského plaveckého bazéna naplneného vodou. Odhaduje sa, že takáto investícia by mohla stáť približne 226 miliónov amerických dolárov a potrvá zhruba tri roky, kým bude vybudovaný. Ako malý a relatívne jednoduchý plavecký bazén by mal nízko tlakový reaktor predstavovať bezpečnejšie riešenie v porovnaní s tradičnými modelmi s teplotou nie je vyššou ako 100 stupňov Celzia. Jeho výhodou by tiež mala byť schopnosť napojenia sa na už existujúce vykurovacie siete.

Čínski priekopníci

„Technológia je pripravená,“ uviedol v reakcii na zverejnené informácie zástupca hlavného inžiniera v Šanghajskom jadrovom výskumnom a vývojovom inštitúte (SNERDI) Gu Shenjie. Ako ďalej dodal, spoločnosť počas obdobia troch rokov úspešne dodávala teplo do svojho inštitútu a kancelárskych budov. „Myslím si, že je to uskutočniteľné. Parametre sú veľmi nízke a je jednoduché vykonávať prevádzku,“ doplnil.

Zatiaľ čo využívanie jadrových elektrární na produkciu tepla je bežné napríklad v Rusku a iných krajinách Východnej Európy, Čína by bola prvou krajinou, ktorá by vybudovala reaktory určené na vykurovanie tamojších miest. Nie je pritom žiadnym tajomstvom, že krajina investuje obrovské finančné obnosy do vývoja jadrovej technológie, ktorej cieľom je jednak pomoc domácim kapacitám a na druhej strane i posilnenie jej svetovej pozície. Jej cieľom je vyvinúť portfólio reaktorov, ktoré budú schopné dodávať teplo do miest, odľahlých častí krajiny, lodiam, autám a prípadne i lietadlám.

Verejné obavy

Severná oblasť Číny je v súčasnosti závislá na centrálnom vykurovacom systéme. Umiestnenie jedného malého reaktora do každého mesta by tak podľa predstaviteľov CNNC predstavovalo ideálne riešenie problému s nedostatkom tepla v zimných mesiacov na tomto území. Spoločnosť v tejto súvislosti zároveň potvrdila, že použitá technológia nebude využívať viac ako 2 % z bežne využívaných rádioaktívnych zdrojov veľkých jadrových elektrární. Získať verejný súhlas však bude aj napriek tomu zrejme celkom solídna výzva. Čínska vláda je novým technológiám naklonená, je však opatrná s príliš rýchlym zavádzaním.

Jedným z kľúčových faktorov, ktorý zrejme napokon tiež prispeje veľkou mierou k rozhodovaniu o uvedení technológie do reálneho života, budú konečné náklady. CNNC v tejto súvislosti odhaduje, že cena energie by sa mala pohybovať v rozmedzí od 30 do 40 čínskych juanov za jeden gigajoul (GJ), čo by mohlo byť menej ako v prípade zemného plynu. Schvaľovací proces tiež nebude jednoduchý, pričom je potrebné zistiť aj potenciálne environmentálne dopady. Podľa slov Gua tak nebude všetko pripravené skôr, ako o päť rokov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia