ZAUJÍMAVOSTI: USA už pozná svoje energeticky najnáročnejšie štáty

Energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com

Najviac energií spotrebuje len päťmiliónový štát Louisiana.

Obrovský rozvoj v sektore so zemným plynom v uplynulých obdobiach priniesol miliónové investície do budovania mnohých výrobných podnikov v Gulfskom zálive. A tak aj tento trend v mnohom prispel k tomu, že sa Louisiana so svojimi 5 miliónmi obyvateľov dostala na prvú priečku v rebríku najväčších energetických spotrebiteľov spomedzi všetkých štátov Spojených štátov amerických (USA).

Údaje Americkej agentúry pre energetiku (EIA) z roku 2015, ktoré reprezentujú posledné dostupné čísla z tohto sektora, ukázali, že spotreba energie v tamojších domácnostiach je veľmi vysoká. Až tri pätiny z týchto domácností totiž využívajú elektrickú energiu na kúrenie i chladenie. Približne tri štvrtiny z celkovej energetickej spotreby štátu Louisiana sú však aj napriek tomu pripisované tamojšiemu priemyselnému sektoru. Zo zverejnených údajov EIA sa ďalej dozvieme aj to, že Louisiana spotrebovala v roku 2015 až 912 miliónov Britských termálnych jednotiek na osobu (BTU).

Kto je však úplne najväčší?

Ako píše portál forbes.com, predchádzajúce informácie nám prezradili toľko, že najväčším spotrebiteľom energie na osobu spomedzi všetkých amerických štátov, sa stala Louisiana. V celkovom hodnotení najväčšieho spotrebiteľa energie sa však na prvom mieste umiestnil niekto iný. Toto prvenstvo si uzurpoval štát Texas so spotrebou, ktorá v sledovanom období dosiahla úctyhodných 13 kvadriliónov BTU. V rebríčku najväčších spotrebiteľov energie na jedného obyvateľa sa tento americký štát umiestnil až na šiestej priečke.

V hodnotení spotreby energie na jedného človeka nasledovali Louisianu ďalšie americké štáty v tomto poradí: Wyoming, Aljaška, Severná Dakota a Iowa. Údaje EIA tiež ukázali, že priemyselný sektor je veľkým prispievateľom k spotrebe energie aj v týchto štátoch, pričom podiel tohto sektora na celkovej spotrebe predstavuje až 50 %. Zrejme to nie je až také prekvapenie, akoby sa mohlo na prvý pohľad javiť, keďže Aljaška i Severná Dakota patria k štátom s vysoko rozvinutým ropným priemyslom a zemným plynom.

Dôležitým faktorom, ktorý v neposlednom rade prispieva k vysokej spotrebe energií v spomínaných štátoch, je ich geografická poloha a prevládajúce studené počasie. Dlhé a veľmi chladné zimy na Aliaške aj v Severnej Dakote sú tak jednou zo záruk dlhej vykurovacej sezóny.

Kto sa nachádza na opačnom konci chvosta?

Na druhom konci v rebríčku energeticky najnáročnejších amerických štátov tak možno nájsť štáty ako New York, Rhode Island, Kaliforniu, Hawai či Floridu. Všetky tieto štáty sa vyznačujú veľmi nízkou spotrebou energie na osobu. Pri New Yorku je však zaujímavá aj skutočnosť, že veľkosťou jeho populácie by sme ho pokojne mohli zaradiť medzi najväčších konzumentov energie.

Výsledky EIA však jasne ukázali, že jeho spotreba energie na jedného obyvateľa je v tomto štáte veľmi nízka. Jedným z dôvodov, prečo to tak môže byť, je fakt, že až štvrtina tamojšieho obyvateľstva aktívne a pravidelne využíva rôzne zdroje verejne dopravy. Toto číslo je zároveň päťkrát vyššie v porovnaní s iným štátmi v USA.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom