Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto zdroj:pixabay.com
2. 04. 2019 8:43 Aktuality od SITA

ZAUJÍMAVOSTI: V Atlantiku sa chystá hlučný seizmický prieskum

Spojené štáty americké by mali v blízkej budúcnosti sprístupniť širokú oblasť Atlantiku pre účely seizmického prieskumu s cieľom budúcej ťažby ropy a zemného plynu.

V snahe podporiť domácu produkciu fosílnych palív, sa administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa už v uplynulých rokoch  snažila sprístupniť ťažbe ropy a zemného plynu neprebádané federálny vody. Tento cieľ sa snaží dosiahnuť aj napriek protestom obyvateľov tamojšieho pobrežia, viacerých politikov a rôznych environmentálnych skupín.  V roku 2018 prezentovali návrh uvedeného plánu, pričom v nadchádzajúcich týždňoch plánuje americké ministerstvo vnútra oficiálne predstaviť 5-ročný prieskumný program vo federálnych vodách, ktorý by mal siahať minimálne do 200 námorných míľ od pobrežia.

V súčasnosti  tak chce prezidentova administratíva povoliť hŕstke súkromných spoločností, aby začali hlučné seizmické prieskumy v Atlantiku. Tento kontroverzný postup, v rámci ktorého vzduchové zbrane vystreľujú hlasné výbuchy do vôd Atlantického oceánu, môžu poškodiť alebo zabiť množstvo morských živočíchov vrátane vzácnych delfínov, veľrýb, iných morských rýb a planktónu. Seizmické prieskumy by mali podľa zverejnených informácií začať už v tomto roku, vo vodách tiahnucich sa od polostrova Capy May, New Jerrsey, Cape Carneval až po Floridu. Najprv však musia počkať na súhlas od ministerstva vnútra.

Kto má pravdu?

Gail Adams, ktorá je viceprezidentkou pre komunikáciu a externé záležitosti v IAGC uviedla na februárovej konferencii, že výskum vzťahu medzi vzduchovými zbraňami a ich škodlivého dopadu na morský život, bol zle interpretovaný a zverejnená informácia nie je presná. V tejto súvislosti dodala, že vedecký výskum, ktorý prebiehal viac ako 50 rokov a zahŕňal výskum rizika priameho zranenia morských živočíchov spomínanými zbraňami, je extrémne nízke a v súčasnosti podľa nej neexistuje žiaden riadny vedecký dôkaz ukazujúci na negatívny biologický dopad tejto činnosti na morský život.

„Pokiaľ ide o nás, tak veda je široká,“ uviedol Howard Rosenbaum, skpsený vedec pôsobiaci v newyorskom Akváriu a riaditeľ Spoločnosti pre ochranu prírody a program pre pomoc veľkým morským zvieratám. „Zavedenie tejto úrovne hluku do severného Atlantiku prináša so sebou obrovské obavy s ohľadom na veľryby a ostatné morské živočíchy,“ dodal. Vo svojom prejave pred IAGC dal Balash jasne najavo, že stojí na strane ropného priemyslu. Podľa jeho slov hrá tento krok dôležitú úlohu v procese produkcie uhľovodíkových rezerv v krajine.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Odporúčané články

Slovnaft sa chystá investovať, akcionári ponechali zisk vo firme Obchodná vojna sa podpíše aj pod spomalenie rastu dopytu po rope

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácie Zatvorte hranice a prehra so Slovanom trhá srdce, písali grécke média o zápase PAOK Solún Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X