ZAUJÍMAVOSTI: Vianoce vo Veľkej Británii priniesli historický rekord vo využití zelenej energie

Oze veterná elektráreň
Ilustračné foto pixabay.com

Využitie energie z obnoviteľných zdrojov vo Veľkej Británii sa dňa 25. decembra 2016 medziročne zvýšilo na rekordných 40 %. Rok predtým to bolo len 25 %.

Britská energetická spoločnosť Drax nedávno prezradila, že minuloročný Štedrý deň vo Veľkej Británii bol najzelenejším dňom v celej histórii krajiny. Spoločnosť uviedla, že viac, ako 40 % elektrickej energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov, čo je zatiaľ najviac v histórii tejto krajiny. V porovnaní s vyššie uvedeným údajom, 25. decembra 2015 zaznamenal len 25-percentné využitie energie z obnoviteľných zdrojov.

Veterné turbíny

„Aktuálne vianočné údaje tak jasne ukazujú, že energetický systém vo VeľkejBritánii sa skutočne mení. Podiel obnoviteľných zdrojov energií v krajine sa zvyšuje spolu s tým, ako upúšťame od uhlia,“ uviedol pre portál theguardian.com  generálny riaditeľ energetickej spoločnosti Drax Andy Koss. Tri štvrtiny energie produkovanej z obnoviteľných zdrojov v uvedenom vianočnom čase, pochádzali z veterných turbín.

Od uhlia k biomase

Drax prevádzkuje najväčšiu  britskú uhoľnú elektráreň, ktorá však v súčasnosti obracia svoju pozornosť k využitiu energie z biomasy. Koss tiež uviedol, že v prvej polovici minulého roka vyprodukovala spoločnosť 20 % energie z obnoviteľných zdrojov. Ako ďalej dodal, je dôležité disponovať rôznymi zdrojmi – energetickým mixom, pomocou ktorého možno produkovať elektrickú energiu v čase postupnej dekarbonizácie. Drax ešte v decembri minulého roka oznámil, že spoločnosť podala ponuku na kúpu poskytovateľa elektrickej energie Opus Energy a štyroch plynových staníc, ako súčasť ich stratégie odklonu od uhlia. Ak by sa obe organizácie dohodli na biznise v celkovom objeme 340 mil. britských libier, vytvorili by spoločne piateho najväčšieho poskytovateľa elektrickej energie vo Veľkej Británii.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom