ZAUJÍMAVOSTI: V zakázanej zóne Černobyľu má vyrásť obria solárna farma

Černobyľ
Jadrová elektráreň Černobyľ ešte s pôvodným betónovým krytom. atominfo.cz

Čínska spoločnosť GCL System Integration Technology nedávno oznámila ambiciózne plány na výstavbu solárnej elektrárne na Ukrajine.

Na avizovanom projekte by nebolo nič neobvyklé, keby továreň na zelenú energiu nemala stáť v dejisku najhoršej jadrovej havárie v histórii. Plán ukrajinskej vlády zahŕňa výstavbu gigantickej solárnej farmy v zakázanej zóne bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ, ktorú v minulosti zasiahla nebezpečná radiácia.

Jadro vymenia za slnko

Tlačová správa spoločnosti GCL System Integration Technology (GCL-SI) z konca minulého mesiaca odhalila, že celosvetovo preslávená lokalita už prilákala svojich zahraničných investorov. Do projektu s GCL-SI by sa mala zapojiť aj čínska štátna spoločnosť China National Complete Engineering Corp. Zo správy ďalej vyplýva, že výstavba obrovskej solárnej elektrárne s výkonom 1 GW by sa mala začať už niekedy v priebehu aktuálneho roka.

„Prebudovanie zničeného územia so sebou prinesie významné spoločenské a hospodárske výhody,“ uviedol v súvislosti s pripravovaným projektom generálny riaditeľ spoločnosti GCL-SI, Shu Hua. „Sme veľmi radi, že spoločným úsilím s ukrajinskými vládnymi predstaviteľmi môžeme zmeniť toto miesto pre tamojších obyvateľov,“ dodal.

Ukrajinská vláda zároveň prezradila, že obe čínske spoločnosti by mali do projektu v nasledujúcich dvoch rokoch investovať sumu vo výške približne 1 miliardu amerických dolárov. Postihnuté územie, označované ako zakázaná zóna, sa rozprestiera na ploche približne 2 600 kilometrov štvorcových. Nebezpečné žiarenie tu však ešte aj v súčasnosti dosahuje v jednotlivých jeho častiach rôznu intenzitu.

„Lacná pôda a dostatok slnečného žiarenia vytvárajú z tohto miesta dobrý základ pre tento projekt,“ uviedol ukrajinský minister životného prostredia Ostap Semerak. Ako ďalej dodal, ostatné prenosové zariadenia sú tiež pripravené na ich opätovné využitie.

Najväčšia jadrová havária v histórii

Explózia v ukrajinskej atómovej elektrárni Černobyľ v roku 1986 si vyžiadala množstvo obetí. Išlo o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. Uniknutá radiácia v tom čase zasiahla rozsiahle časti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a následné presídlenie približne 200 000 obyvateľov na postihnutom území.

Zdroje:

Solar power to rise from Chernobyl’s nuclear ashes, The Guardian

Solárnu farmu v Černobyle postaví Čína, techbox.dennikn.sk

Černobyľská havária, wikipedia.org

Ukrajina má veľké plány s Černobyľom: Miesto duchov po najhoršej jadrovej katastrofe ovládne slnko, topky.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom