Ceny benzínu a nafty po poklese výrazne vzrástli a zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa nekončí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
benzín
Foto: ilustračné, Getty Images.

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa nekončí. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Vzhľadom na rast cien ropy očakávame, že ceny na našich pumpách pôjdu aj v ďalšom týždni smerom nahor. Ďalší vývoj na ropnom trhu bude ale závisieť hlavne od toho, či sa krajiny EÚ nakoniec dohodnú na zákaze dovozu ruskej ropy a aké prechodné obdobie si stanovia,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Najvýraznejší nárast ceny zaznamenala nafta

V sedemnástom tohtoročnom týždni sa ceny benzínu podľa údajov Štatistického úradu SR po trojtýždňovom poklese opäť zvýšili, a to dokonca výrazne.

Liter 95-oktánového benzínu sa tak minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,721 eura a na týždňovej báze si pripísal 1,4 %. Cena 98-oktánového benzínu vzrástla o 1,2 % na úroveň 1,909 eura za liter.

Najvýraznejší nárast ceny zaznamenala nafta, ktorá si na týždennej báze pripísala až 1,8 % na úroveň 1,742 eura za liter. Nafta je tak už niekoľko týždňov aj u nás drahšia ako benzín 95.

Mierne zvýšenie ťažby v aliancii OPEC+

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 27 % ako vlani a benzín 98 o 23 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 48 % drahšia ako vlani.

Pred Veľkou nocou začali ceny ropy na svetovom trhu znova rásť a v tomto trende pokračujú viac-menej doteraz. Cena ropy Brent sa počas minulého týždňa hýbala v pásme 102 až 109 amerických dolárov za barel a počas tohto týždňa sa vyšplhala nad 110-dolárovú hranicu. V tomto týždni tlačilo podľa analytičky ropu nahor hlavne rozhodnutie EÚ, ktorá plánuje zastaviť dovoz ruskej ropy.

Okrem toho, aliancia OPEC+ sa dohodla len na miernom zvýšení ťažby od júna a trhy tak neveria tomu, že by aliancia pomohla vyriešiť problémy s prípadným nedostatkom ropy na trhu. Na druhej strane je ale výraznejšie zdražovanie ropy brzdené zlou pandemickou situáciou v Číne, čo vyvoláva obavy z klesajúceho dopytu,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať