Zelenú elektrinu môžu Slováci odoberať už aj od Východoslovenskej energetiky

Veterná elektráreň, elektrina
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenskí spotrebitelia môžu odoberať čisto zelenú elektrinu už aj od Východoslovenskej energetiky. Zákazníci si môžu elektrinu vyrobenú len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) kúpiť od apríla tohto roka.

Na základný produkt pre zníženie uhlíkovej stopy si domácnosti vo svojich faktúrach priplatia navyše 1,50 eura mesačne.

Podpora zelených projektov

„Záruky o pôvode elektriny získavame od slovenských výrobcov. Medzi zdroje, poskytujúce tieto záruky, patria vodné, veterné a slnečné elektrárne. Pre službu Zelená energia nenakupujeme elektrinu vyrobenú z biomasy,“ uviedol predseda predstavenstva Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla, podľa ktorého okrem dodávky energie vyrobenej z OZE prinášajú východoslovenskí energetici aj podporu zelených projektov v regióne.

Pri produktoch s podporou môže zákazník prispieť na eko projekty sumou 0,50 eura; 1,50 eura alebo až 6,50 eura. Malé podniky môžu prispieť k ochrane planéty poplatkom 0,68 eura navyše za megawatthodinu spotrebovanej elektriny.

Zelený certifikát

V minulom roku začal odberateľom ponúkať dodávku len zelenej elektriny ZSE Energia. Ak má zákazník záujem zelenú elektrinu odoberať, západoslovenskí energetici pre neho zakúpia záruky pôvodu. Zákazník len uzavrie zmluvu o poskytovaní tejto služby.

Od spoločnosti zákazník získa takzvaný zelený certifikát, ktorý mu garantuje, že elektrina dodávaná do jeho domácnosti je 100-percentne krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov. Zelená elektrina je u zákazníkov ZSE Energia štandardne spoplatnená sumou dve eurá mesačne. Za taký istý poplatok ponúka len zelenú elektrinu taktiež Stredoslovenská energetika.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Kulla
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Energia