Žilina má novú nabíjačku na elektromobil

Za_nabijacka_062020_i.jpg
Nabíjačka pre elektromobily. SSE

Novú nabíjaciu stanica pre elektromobily sa vďaka spolupráci mesta Žilina a spoločnosti Stredoslovenská energetika (SSE) podarilo sprístupniť pri budove mestského úradu. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, počas prvých dvoch mesiacov ju budú môcť v testovacej prevádzke využívať Žilinčania, ale aj návštevníci krajského mesta, zadarmo.

Elektromobilita súčasťou Žiliny

Podľa žilinského primátora Petra Fiabáne je elektromobilita silnou súčasťou dopravy v budúcnosti. „Príklady zo zahraničia ukazujú, že elektromobily vďaka nulovej produkcii lokálnych emisií a zníženiu ekologickej záťaže do miest rozhodne patria. Som rád, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu so SSE a poskytnúť tak Žilinčanom možnosť nabíjať elektromobily takmer v centre mesta. Verím, že táto forma podpory elektromobility bude pre obyvateľov nášho mesta prínosom,“ uviedol Fiabáne.

Nová nabíjacia stanica bude pre záujemcov k dispozícii nepretržite. „Naša spoločnosť ako jedna z vôbec prvých spoločností nakúpila päť malých mestských elektromobilov, ktoré začlenila do svojho vozového parku. Výstavbou ďalších nabíjacích staníc, ako je táto v Žiline, sa plánujeme aktívne podieľať na rozvoji nabíjacích staníc, a tak zahusťovať ich sieť na našom území. Aj táto forma spolupráce s mestami je pre nás veľmi dôležitá,“ vyhlásil počas otvorenia nabíjacej stanice generálny riaditeľ SSE Zdeněk Schraml.

Dve elektroautá naraz

Nabíjacia stanica má výkon dvakrát 22 kW a môže súčasne nabíjať dve autá a dva elektrobicykle. „Identifikácia je riešená cez RFID čipovú kartu a komunikácia s nabíjačkou sa uskutočňuje prostredníctvom 3G SIM karty. Používateľ má možnosť využiť nabíjanie 11 kW zadarmo a 22 kW za poplatok. Doba nabíjania je maximálne štyri hodiny, po ich uplynutí je k dispozícii ešte polhodinová časová rezerva na opustenie parkoviska,“ priblížil používanie nabíjacej stanice hovorca mesta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter FiabáneZdeněk Schraml
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika