Žilinskej teplárenskej sa nedarí dostať z červených čísiel

Ilustračné foto
Žilinská teplárenská zilina-gallery.sk

Štátna spoločnosť Žilinská teplárenská skončí v minulom aj v tomto roku pravdepodobne v červených číslach. Ako uviedol pre agentúru SITA manažér útvaru Plánovanie a ekonomika Žilinskej teplárenskej Dušan Bačík, tepláreň predpokladá za minulý rok výnosy na úrovni 32,2 milióna eur a stratu vo výške 1,9 milióna eur. Stratu na podobnej úrovni očakáva žilinská tepláreň podľa predbežného plánu aj v tomto roku, pričom výnosy by mali mierne vzrásť na 32,8 milióna eur.

Dodávka tepla bezproblémová

„Prevádzka spoločnosti v roku 2019 bola a zatiaľ aj naďalej je spoľahlivá a dodávka tepla nebola prerušená viacdňovými odstávkami. Čo sa týka hospodárenia spoločnosti, aj vzhľadom ku klimatickým podmienkam z pohľadu teplárne v závere minulého roka očakávame výsledok hospodárenia na úrovni plánovaného,“ dodal pre agentúru SITA riaditeľ úseku Ekonomika a financovanie Jaroslav Ondák.

Teplárenské investície

Žilinská tepláreň začala v minulom roku so stavebnými úpravami existujúcich rozvodov tepla a so zmenou média z parného na horúcovodné. Vlani teplári realizovali práce v časti Solinka a na odovzdávacích staniciach tepla. V tomto roku chcú pokračovať s prácami na centrálnej výmenníkovej stanici v areáli teplárne. V prípade pridelenia nenávratného finančného príspevku chce tepláreň začať aj s druhou časťou stavebných úprav. „Celková výška nákladov prvej časti je približne 10 miliónov eur. Akcia je spolufinancovaná z operačného programu Kvalita životného prostredia v celkovej výške 5,6 milióna eur. Realizáciou akcie sa zmodernizuje rozvodná sieť a znížia sa straty tepla,“ doplnil manažér úseku Investície Peter Barčík.

Žilinská teplárenská akciová spoločnosť bola založená Fondom národného majetku SR v decembri 2001. História podniku však siaha až do roku 1955, kedy sa začalo uvažovať o výstavbe tepelného zdroja v Žiline. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Jediným akcionárom spoločnosti je štát. Firma zamestnáva v priemere 190 pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Žilinská teplárenská