Zmeny v tarifách za distribúciu elektriny regulátor neplánuje

Ľubomír Jahnátek ÚRSO
Dvojnásobný exminister hospodárstva a pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek počas uvedenia do funkcie predsedu ÚRSO SITA

Zjednodušenie a zjednocovanie taríf za distribúciu elektriny je podľa energetikov z Východoslovenskej distribučnej cestou do budúcnosti.

Volanie energetikov po “uprataní“ taríf za distribúciu elektriny, ktoré vstupujú do koncových cien elektriny, zrejme zostane nateraz nevypočuté. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) neplánuje v tejto veci v súčasnosti zmeny. „ÚRSO ako nezávislý a odborný úrad nekomentuje vyjadrenia regulovaných subjektov. Úrad v tejto oblasti žiadne zmeny nechystá,“ uviedol pre pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Regulátor zdôraznil, že akýmkoľvek prípadným zmenám v uvedenej problematike musí najprv predchádzať rozsiahla odborná a celospoločenská diskusia. „Prípadné zmeny v tarifách za distribúciu elektriny by totiž mohli mať ekonomický dopad na slovenské domácnosti,“ zdôraznil Igaz.

Historicky prekonané vzorce

Ako uviedol po odbornej konferencii pre portál vEnergetike.sk riaditeľ divízie Sieťový obchod zo spoločnosti Východoslovenská distribučná Jaroslav Hrušč, zjednodušenie a zjednocovanie taríf za distribúciu je cestou do budúcnosti. „S tým je nevyhnutne spojená aj otázka, nakoľko sú dnes používané tarify aktuálne a aký je správny mix medzi adresnosťou a socializáciou distribučných poplatkov. Stále totiž existujú určité, historicky už prekonané vzorce, podľa ktorých sú niektorí odberatelia zvýhodnení na úkor iných,“ povedal Hrušč.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav HruščRadoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVSD Východoslovenská distribučná