Zníženie dane na pohonné hmoty tak ako navrhuje SaS, je podľa Matoviča v rozpore s európskymi smernicami

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Na požiadanie o udelenie výnimky na uplatnenie zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na pohonné látky v súčasnosti neexistuje právny rámec. V tlačovej správe na to upozornilo Ministerstvo financií SR.

Zníženie DPH na pohonné látky

Uplatňovanie zníženej sadzby DPH je podľa rezortu financií možné len na tovary a služby, ktoré vymedzuje príloha eurosmernice o spoločnom systéme DPH.

„Pohonné látky nie sú a ani nikdy neboli obsiahnuté v taxatívnom katalógu tovarov a služieb, na ktoré je možné uplatňovať zníženú sadzbu DPH,“ uviedol rezort financií.

Zníženie DPH, ktoré navrhujú predstavitelia strany Sloboda a Solidarita, je tak podľa ministerstva financií v priamom rozpore s platnou smernicou.

Zamedzenie daňovým únikom

Výnimku, na základe ktorej je konkrétnemu členskému štátu povolené odchýliť sa od európskych pravidiel v tejto oblasti, je podľa smernice možné udeliť len na zjednodušenie výberu DPH alebo na zamedzenie daňovým únikom.

„Povoľuje teda len administratívny postup, ktorý v žiadnom prípade nesmie mať výraznejší vplyv na výšku príjmov z DPH vybraných na stupni konečnej spotreby,“ tvrdí rezort financií.

Ministerstvo financií SR zdôrazňuje, že ceny pohonných látok nie sú regulované. Dodávatelia preto nemusia nižšiu daň zohľadniť pri cenotvorbe a premietnuť ju do cien pre spotrebiteľov.

„Zo skúsenosti vieme, že pri tovaroch a službách, pri ktorých sa v minulosti znižovala daňová sadzba, sa ceny neznížili, resp. zníženie ceny nebolo rovnaké ako zníženie tejto sadzby,“ dodal rezort.

Znižovanie daní

Strana SaS je proti vyššiemu zdaneniu spoločnosti Slovnaft. Ak takýto návrh v parlamente poslanci posunú do druhého čítania, liberáli chcú predstaviť návrhy na zníženie iných daní.

Ako minulý týždeň uviedol predseda SaS Richard Sulík, medzi návrhmi na zníženie iných daní môže byť návrh na zníženie DPH alebo spotrebnej dane na benzín a naft

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSloboda a SolidaritaSlovnaft