Znižovanie cien benzínov a nafty sa zrejme zastaví

Benzín
Ilustračné foto zdroj: pixabay.com

Benzíny a motorová nafta zlacňovali na slovenských pumpách celý mesiac. Analytička už ďalšie zlacňovanie nepredpokladá.

Ceny pohonných látok by mali tento týždeň stagnovať. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová, vylúčené nie je aj mierne zdražovanie benzínov a motorovej nafty na slovenských čerpacích staniciach. „V ďalších týždňoch by sa ceny ale mohli zastabilizovať, prípadne iba mierne rásť. Podpisovať sa pod to bude hlavne to, ako sa bude ďalej vyvíjať konflikt medzi Spojenými štátmi a Iránom a aké rozhodnutie o ťažobných kvótach prijme kartel OPEC,“ dodala Dovalová.

Mesiac v znamení zlacňovania

Priemerné ceny pohonných látok v 25. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom opäť klesli. Ide tak o štvrtý týždeň v rade, kedy sa ceny pohonných látok na našich pumpách znižujú. Cena 95-oktánového benzínu sa znížila o 1,5 % a lacnejšie o 1,2 % sme tankovali aj 98-oktánový benzín. Aj ceny nafty klesli o 0,5 % a liter tak možno kúpiť v priemere už pod 1,2 eura za liter. „Naposledy sme toľko platili za liter nafty iba v úvode tohto roka,“ doplnila Dovalová s tým, že klesajúce ceny pohonných látok sa odvíjali od vývoja na ropnom trhu.

Vývoj na ropnom trhu

Ropný trh sa vyvíjal v 25. týždni podľa analytičky ako na hojdačke a striedal zisky so stratami. Ceny ropy ťahal smerom nadol hlavne slabší dopyt, čo v piatok potvrdila aj Medzinárodná energetická agentúra. Tá revidovala svoj odhad spotreby ropy smerom nadol o 100 tisíc barelov denne. „Trhy sa obávajú, že dopyt po rope bude klesať z dôvodu obchodných vojen medzi USA a Čínou, a taktiež z dôvodu spomalenia čínskej ekonomiky,“ dodala Dovalová.

Po pondelkových prepadoch si v utorok minulý týždeň ropa Brent pripísala takmer 2 % a ropa WTI dokonca až 3,8 %. Pozitívny vplyv na ceny ropy malo podľa Dovalovej obnovenie rokovaní medzi USA a Čínou na tému obchodného konfliktu. Okrem toho inštitút API zverejnil štatistiky o poklese amerických zásob ropy o 800 tisíc barelov.

„V stredu tieto štatistiky potvrdili aj oficiálne dáta od energetickej agentúry EIA, že zásoby ropy v USA klesli, no výraznejšie to už ropný trh neovplyvnilo,“ doplnila Dovalová. Vo štvrtok sa čierne zlato vyšvihlo prudko smerom nahor, pričom Brent si pripísala zisky až na úrovni 4,3 %. „Smerom nahor ropu vyhnal konflikt medzi USA a Iránom, kde to hrozilo ozbrojeným útokom USA na iránske vojenské ciele,“ uviedla Dovalová. V rastúcom trende pokračovala ropa aj v závere týždňa a Brent prekročila 65-dolárovú hranicu za barel.

Čo bude?

Ropný trh bude teraz podľa analytičky Poštovej banky ovplyvňovať pokračovanie americko-iránskeho konfliktu, kde sa americký prezident Donald Trump rozhodol zaviesť tvrdšie sankcie voči najvyšším iránskym predstaviteľom. „Okrem toho cenu ropy nahor tlačí aj najvýraznejší prepad zásob surovej ropy v USA od októbra 2016. No veľa sa bude odvíjať aj od summitu G20,“ konštatovala Dovalová. Na tomto summite má ruský prezident Putin prediskutovávať so saudským princom M. Bin Salmanom ďalšiu podobu ťažobných škrtov. „A to bude kľúčové pre oficiálne zasadnutie kartelu OPEC+ na začiatku júla,“ uzavrela Dovalová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Poštová banka