ZSE očakáva na trhoch nový normál s vyššími cenami komodít, návrat k predpandemickým číslam nepredpokladá

Elektrina, euro, elektrické vedenie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

S vyššími trhovými cenami energií by sme sa zrejme mali už naučiť žiť. Ani jedna z najväčších energetických firiem na Slovensku, spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), nepredpokladá návrat k predpandemickým cenám energií.

Vývoj sektora je závislý od opatrení

Koniec energetickej krízy si nedovolíme predpovedať, bude pravdepodobne súvisieť s geopolitickým a ekonomickým vývojom v širšom kontexte ako len SR. Skôr ako návrat do starých koľají však predpokladáme ustálenie sa na novom normále, pravdepodobne s vyššími cenami komodít,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Viac o téme: Energetická kríza

Západoslovenská energetika je podľa nej prevádzkovo pripravená na pokračovanie energetickej krízy.

Avšak budúci vývoj v sektore, ako aj nadväzne v ekonomike je momentálne primárne závislý od politických a regulačných opatrení. Uvedenú skutočnosť vnímame ako hlavné a zásadné riziko s potenciálne vážnymi dopadmi na sektor a ekonomiku pre rok 2023,“ upozornila Dobošová.

Napriek kríze investujú do budúcnosti

Západoslovenskí energetici aj napriek energetickej kríze plánujú pokračovať v investíciách. Ich dcérska spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) v tomto roku plánuje spustiť súbor rekonštrukčných stavieb na viacerých vedeniach veľmi vysokého napätia (110kV) na svojom distribučnom území v celkovej hodnote viac ako 9 miliónov eur.

V súvislosti s ukončovaním prevádzky 220kV a prechodom na 400kV napäťovú hladinu na zariadeniach v majetku prenosovej spoločnosti realizujeme rozsiahle úpravy v elektrickej stanici Senica. Predpokladané náklady týchto úprav očakávame na úrovni 15 miliónov eur,“ dodala Dobošová.

V nasledujúcich dvoch rokoch plánujú energetici zrealizovať rekonštrukciu elektrickej stanice Trnava Zavar 110/22kV. Rekonštrukcia sa dotkne vo výraznej miere zariadení riadiaceho a informačného systému, zariadení elektrických ochrán. Celková výška investícií dosiahne 5,5 milióna eur.

Vlaňajšie investície za viac ako sto miliónov

Západoslovenská distribučná investovala v roku 2022 viac ako 100 miliónov eur. Investície smerovali najmä do rozvoja a obnovy distribučnej sústavy na zabezpečenie vysokého štandardu dodávok elektrickej energie.

Na pripájanie nových odberateľov a obnovu elektrickej siete nízkeho a vysokého napätia sme vynaložili takmer 53 miliónov eur. V tomto segmente realizujeme niekoľko stoviek investičných akcií ročne,“ konštatovala Dobošová s tým, že firma pokračovala aj v investíciách do inteligentných meracích systémov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela Dobošová
Firmy a inštitúcie ZSD Západoslovenská distribučnáZSE Západoslovenská energetika