Zvolenská teplárenská chystá investíciu za 6,5 milióna eur

Zvolenská teplárenská teplo
Zvolenská teplárenská

Spoločnosť Zvolenská teplárenská a. s. (ZT), ktorá zabezpečuje dodávky tepla a teplej vody v meste Zvolen, začína realizovať viaceré investičné projekty zamerané na výmenu parovodných rozvodov a ekologizáciu zdroja tepla. Ako vyplýva zo zmluvy zverejnenej vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, vysúťažené konzorcium firiem – Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o. a G&F energy s. r. o., sa zaviazalo za sumu 6 584 999,49 eura bez dane z pridanej hodnoty zrealizovať stavebné práce zamerané na zmenu média v parných rozvodoch vo Zvolenskej teplárenskej.

Výmena parných rozvodov

Ako pre agentúru SITA uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Zvolenská teplárenská Jozef Pobiecký, ide konkrétne o prvú etapu výmeny parných rozvodov, ktorá bude dokončená v októbri tohto roka. Druhá etapa by mala byť realizovaná od apríla do októbra budúceho roka. V rámci týchto prác budú parné rozvody postupne nahradené horúcovodnými. „Zmenou teplonosného média z pary na horúcu vodu dôjde k zvýšeniu účinnosti a efektívnosti dodávky tepla vo verejných rozvodoch tepla,“ priblížil generálny riaditeľ s tým, že zároveň dôjde k zvýšeniu spoľahlivosti dodávok tepla a spresneniu merania dodávaného tepla.

Financovanie projektov je zabezpečené prostredníctvom nenávratného finančného príspevku v rámci operačnej výzvy Kvalita životného prostredia – Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia rozvodov tepla vo výške 85 percent oprávnených výdavkov, zvyšok, 15 percent, pôjde z úverových zdrojov.

Štiepka namiesto uhlia

V marci tohto roka zároveň začali s výstavbou nového zdroja v existujúcej teplárni „A“, rekonštrukciou sa zmení palivová základňa z hnedého uhlia na drevné štiepky a doplnkové palivo – zemný plyn. Financovanie tohto projektu je zabezpečené prostredníctvom úveru poskytnutého Medzinárodnou investičnou bankou (MIB), pričom generálnym dodávateľom diela je spoločnosť Energyko, s. r. o. s cenou 26 008 600 eur.

Zvolenská teplárenská a. s. bola založená Fondom národného majetku v decembri 2001, pričom história spoločnosti siaha do roku 1949. Firma v súčasnosti prevádzkuje dva samostatné zdroje tepla, ktorých tepelný výkon plne postačuje pre zabezpečenie potrieb tepla celej lokality mesta Zvolen.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Pobiecký
Firmy a inštitúcie Zvolenská teplárenská