Zvolenská teplárenská investuje milióny, ekologizuje svoju výrobu

Zvolenská teplárenská teplo
Zvolenská teplárenská

Spoločnosť Zvolenská teplárenská plánuje v tomto roku realizovať investície za viac ako 44 miliónov eur. Investície smerujú do ekologizácie zvolenskej teplárne výstavbou nového zdroja a do prestavby tepelných rozvodov. „V minulom roku naša spoločnosť nerealizovala žiadne investície, počas celého roka prebiehala príprava. V tomto roku bude finišovať realizácia nových investícií,“ povedal pre agentúru SITA predseda predstavenstva Zvolenskej teplárenskej Jozef Pobiecký.

Nový zdroj

Za takmer 31 miliónov eur plánuje tepláreň postaviť vo svojom areáli 77 megawattový nový zdroj. Ten by mal byť ekologickejší. Zvolenská teplárenská bude tento projekt financovať prostredníctvom úveru od Medzinárodnej investičnej banky. Do dvoch etáp prestavby tepelných rozvodov chce zvolenská tepláreň investovať vyše 13 miliónov eur. Prestavbou sa zmení teplonosné médium z pary na horúcu vodu. „Efektom investície bude zníženie strát v tepelných rozvodoch a vyššia spoľahlivosť dodávky tepla,“ podotkol Pobiecký.

Minuloročné hospodárenie a plány

Tepláreň nateraz nechcela konkretizovať svoje minuloročné hospodárenie. „Nebol ešte definitívne stanovený konečný dopad legislatívnych zmien v podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energií na hospodárenie spoločnosti. Dopad môže byť veľmi výrazný, preto odhady nebudeme poskytovať,“ dodal Pobiecký. Hospodárenie firmy však podľa neho vlani ovplyvnili mimoriadne náklady na nákup drahých emisných povoleniek, legislatívne zmeny v oblasti podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, vyššie priemerné teploty počas vykurovacieho obdobia či začiatok realizácie výstavby nového zdroja výroby tepla.

Pre legislatívne zmeny v podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a vývoj cien emisných povoleniek nechcel šéf zvolenskej teplárne predpovedať tohtoročné hospodárenie. „V ďalších rokoch očakávame náročnejšie trhové prostredie. Legislatívne zmeny v oblasti daní, podpory výroby elektriny, environmentu a taktiež rozhodnutia regulačného úradu zvyšujú náklady spoločnosti a znižujú jej výnosy. Spoločnosť sa bude taktiež musieť vysporiadať s realizáciou náročných investičných projektov,“ konštatoval Pobiecký.

Zvolenská teplárenská bola založená Fondom národného majetku v roku 2001 ako jedna zo štyroch nástupníckych organizácií Stredoslovenských energetických závodov. Jediným vlastníkom je stále štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Výroba tepla je uskutočňovaná v kombinovanom cykle.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Pobiecký
Firmy a inštitúcie Zvolenská teplárenská