Tankujete menej alebo ste prestúpili do verejnej dopravy? Prieskum ukázal, ako ľudia reagujú na drahé pohonné látky

Pumpa čerpacia stanica benzín nafta tankovanie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Viac ako 28 percent slovenských vodičov neovplyvnili zvyšujúce sa ceny pohonných látok a jazdia a tankujú rovnako ako predtým. 

Takmer tretina vodičov problém so zvyšujúcimi sa cenami benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach rieši tým, že jazdia menej často, tak aby na tankovaní ušetrili. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV JOJ Analýzy Na hrane.

Nahradili jazdu autom

Iba šesť percent respondentov v prieskume uviedlo, že jazdu autom nahradili čiastočne alebo úplne používaním verejnej dopravy.

Necelých sedem percent opýtaných vodičov začalo tankovať v zahraničí, kde sú pohonné látky lacnejšie. Zhruba pätinu opýtaných zdražovanie pohonných látok nijako neovplyvnilo, nakoľko nevlastnia auto.

To, že zdražovanie pohonných hmôt neovplyvnilo respondenta a teda jazdí autom rovnako často ako predtým, bolo nadpriemerne namerané medzi voličmi strán KDH, SaS, OĽaNO, Nova, KÚ, ZZ, Progresívne Slovensko.

Tankovanie v zahraničí

Menšiu frekvenciu jazdenia autom za účelom ušetrenia nadpriemerne často uvádzali najmä voliči strany SaS, SNS.

Nahradenie jazdy autom verejnou dopravou nadpriemerne často uvádzali hlavne voliči strán OĽaNO, Nova, KÚ, ZZ, Smer-SD. „Tankovanie v zahraničí výrazne častejšie uvádzali najmä voliči strany Republika, ale aj voliči strany Hlas-SD,“ konštatuje sa v prieskume.

Ženy častejšie ako muži nevlastnia auto, naopak muži častejšie ako ženy nezaznamenali žiaden vplyv, jazdia autom rovnako často. Tankovanie v zahraničí mierne častejšie preferujú opýtaní vo vekovej kategórií 50-65 rokov. Tankovanie v zahraničí nadpriemerne často uvádzali obyvatelia Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Agentúra AKOHnutie NOVAKDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita