Venezuela sa ponorila do tmy, opäť vypadol prúd

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

CARACAS 8. apríla (WEBNOVINY/AFP) – Vo viacerých oblastiach vo Venezuele vrátane hlavného mesta Caracas vo štvrtok vypadol elektrický prúd. Dôvodom bola porucha na dvoch vysokonapäťových kábloch, informoval minister pre elektrickú energiu Ali Rodríguez. V samotnom Caracase trval tzv. blackout asi štvrťhodinu, severné štáty však podľa miestnych médií trpeli nedostatkom prúdu oveľa dlhšie.

Venezuela, hlavný spracovateľ ropy v Južnej Amerike, má už dlhé roky problémy s dodávkami elektrickej energie, ktoré sa prejavili najmä vlani. Podľa kritikov za to môžu slabé investície vlády do zariadení na jej výrobu. Krajina vyrába prúd predovšetkým s pomocou vodných elektrární, ktorých podiel na výrobe elektrickej energie tvorí až 71 percent. Na vlaňajších problémoch s dodávkami elektriny vo Venezuele mali preto najvyšší podiel dlhotrvajúce suchá.

Prezident Hugo Chávez dokonca v tejto súvislosti vyhlásil „elektrickú pohotovosť“ a vyzval obyvateľov, aby nemrhali prúdom a vodou. Známy je aj jeho apel na Venezuelčanov, aby sa sprchovali kratšie. „Tri minúty a som čistý!“ vyhlásil vo svojej pravidelnej televíznej relácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hugo Chávez