Venezuela zvažuje možnosť azylu údajnému americkému špiónovi

Nicolas Maduro
Foto: SITA/AP

MEXIKO 26. júna (WEBNOVINY) – Venezuela je pripravená zvážiť poskytnutie azylu stíhanému bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi.

Potvrdil to v stredu venezuelský prezident Nicolas Maduro. Podľa slov nástupcu zosnulého Huga Cháveza je azyl „prostriedkom humanitárnej ochrany a mechanizmom medzinárodného práva, ktorý je v Latinskej Amerike populárny a vždy využívaný na ochranu bezmocných“.

Ako skonštatoval, „nikto nemá právo sledovať niekoho iného a tento mladík, ktorý o tom svetu povedal, si zaslúži ochranu“.

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajného americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb.

Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.

Snowden mal v pondelok odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a podľa ruskej vlády sa stále nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenNicolas Maduro