Verejné zákazky v minulom roku poklesli, znížila sa aj ich hodnota

dokument, zmluva, certifikát
Foto: ilustračné, Getty Images

V roku 2020 bolo na Slovensku vydaných 3 046 oznámení o verejnej zákazke, čo v medziročnom porovnaní predstavovalo pokles o 7,2 %. Nadlimitné zákazky naopak zaznamenali rast počtu oznámení o zákazke o 2,8 %.

Vyplýva to z analýzy verejného obstarávania, ktorú spracovala spoločnosť CEEC Research, s.r.o. Celková predpokladaná hodnota oznámení o zákazke v minulom roku činila 6 738 mil. eur a bol zaznamenaný jej medziročný pokles o 12,3 %, v prípade nadlimitných zákaziek o 11,2 %.

Napriek tomu, že u verejných zákaziek bol zaznamenaný pokles, bol vykompenzovaný počtom nadlimitných zákaziek, avšak hodnota zákaziek ako taká klesá. Môže to byť prirodzeným dopadom ostražitosti v investíciách vplyvom koronakrízy,“ skonštatoval riaditeľ spoločnosti CEEC Research, s.r.o. Michal Vacek.

Zrušené zákazky

Zo zákaziek, ktoré boli oznámené v roku 2020, bolo zatiaľ zrušených 18 %. Čo sa týka predbežného objemu, bolo zatiaľ zrušených 13 % z celkovej hodnoty zákaziek oznámených v minulom roku.

Ďalšie rušenie zákaziek bude pravdepodobne ešte prebiehať, takže vyššie uvedené pomery sa budú ďalej meniť,“ dodal Vacek.

Zo zákaziek, ktoré boli oznámené v roku 2020, ich bolo zatiaľ zadaných 34 %. Čo sa týka predbežného objemu, bolo zatiaľ zadaných 20 % z celkovej hodnoty zákaziek oznámených v minulom roku.

Analýzy a výskum

Spoločnosť CEEC Research je analytickou a výskumnou spoločnosťou zameriavajúcou sa na vývoj vybraných sektorov ekonomiky v krajinách strednej a východnej Európy. Jej štúdie sú využívané v súčasnej dobe viac ako 17 000 spoločnosťami.

Spoločnosť vznikla v roku 2005 ako analytická organizácia špecializujúca sa na spracovávanie výskumov a analýz stavebného sektora, následne sa analytické zameranie rozšírilo aj na ďalšie vybrané sektory ekonomiky vrátane strojárenstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom