Do štrajku sa zapojilo vyše 97 percent vodičov Dopravného podniku mesta Košice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
DPMK - autobusy
Autobus Dopravného podniku mesta Košice. Foto: dpmk.sk.
Mestská hromadná doprava nepremávala v Košiciach vo štvrtok ráno medzi 7:00 a 9:00

Do štvrtkového štrajku sa medzi 7:00 a 9:00 zapojilo vyše 97 percent vodičov Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Agentúru SITA o tom informoval šéf odborovej organizácie pri DPMK Ivan Horváth.

„Podľa zatiaľ neoverených informácií z približne 150 vypravených autobusov sa nezapojili do štrajku štyria vodiči, štrajkovali všetci vodiči električiek okrem jedného,“ uviedol Horváth.

Odborári Dopravného podniku mesta Košice vstúpili vo štvrtok po neúspešnom rokovaní s vedením podniku do ostrého štrajku. Vyhlásenie štrajku zdôvodnili hospodárskymi a sociálnymi záujmami zamestnancov. Odborári požadujú 10-percentný nárast platov v tomto roku a zvýšenie o ďalších osem percent od začiatku roka 2020.

DPMK: Mohli počkať

Ako ešte v stredu uviedol predseda predstavenstva DPMK Marcel Čop, vedenie podniku ponúklo odborárom možnosť, aby hľadali rezervy v nákladoch podniku a ušetrené peniaze by išli na ich platy.

Zároveň požiadalo odborárov, aby počkali do konca júna, pokiaľ bude pripravený ozdravný plán, ktorý má byť predložený na rokovanie košického mestského zastupiteľstva. Marcela Čopa preto mrzí, že odborári namiesto toho vyhlásili štrajk, ktorý je navyše v rozpore so zákonom.

„Pod nátlakom, kde si odborári chcú ako rukojemníkov zobrať cestujúcu verejnosť v meste, ešte nikdy žiadne dobré rozhodnutia nevznikli. Stále sme presvedčení o tom, že obojstranne prospešnú dohodu s odborármi dosiahneme počas kolektívneho vyjednávania za rokovacím stolom,“ dodal Čop.

Magistrát: Štrajk je nezákonný

Ako v stredu informoval Magistrát mesta Košice, štvrtkový štrajk vodičov dopravného podniku považuje za nezákonný.

Podľa vedenia DPMK ide o porušenie dvoch paragrafov. Prvým bolo nedodržanie ustanovenia, podľa ktorého musia odborári informovať zamestnávateľa o štrajku tri pracovné dni pred jeho uskutočnením.

Zároveň zákon neumožňuje štrajkovať v prípade, ak niektorý z účastníkov kolektívneho vyjednávania, v tomto prípade DPMK, požiadal o určenie sprostredkovateľa na riešenie kolektívneho sporu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice