Verešová chce chrániť náboženskú slobodu, ľudskoprávny výbor na jej návrh založí komisiu expertov

Anna Verešová
Poslankyòa NR SR za stranu OĽaNO-NOVA Anna Verešová. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Parlamentný ľudskoprávny výbor založí komisiu na ochranu náboženskej slobody a prenasledovaných pre náboženské presvedčenie.

Stanovisko k prenasledovaným pre náboženstvo

S touto iniciatívou na štvrtkovom zasadnutí výboru vystúpila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová. Ako povedala, keď je ochrana náboženskej slobody v krajinách možná, tak tam ani neprichádza ku konfliktom a nenávistným prejavom. Preto je potreba chrániť náboženskú slobodu a presvedčenie.

„Po genocíde v Sýrii a Iraku v roku 2016 Európsky parlament prijal rezolúciu, na základe ktorej Európska únia vyzýva členské krajiny, aby vyjadrili stanovisko k prenasledovaným pre náboženské presvedčenie. Urobili tak už Nemecko, Spojené kráľovstvo, Dánsko, ale aj naše susedné krajiny V4 a ustanovili pri vládnych štruktúrach osobitných vyslancov tak, ako má EÚ osobitného vyslanca nášho Jána Figeľa,“ informovala.

Komisia má byť poradným orgánom ľudskoprávneho výboru. Zložená bude z expertov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorých navrhnú členovia výboru.

Návrh podporili

„Tento poradný orgán by mal vypracovať stanovisko, ktorým by sme aj my na parlamentnej úrovni prijali postoj k prenasledovaným pre náboženské presvedčenie vo svete s odkazom, že im chceme pomáhať,“ vysvetlila Verešová a pripomenula, že pred tridsiatimi rokmi sme prežívali prenasledovanie pre vieru.

„Máme osobné bolestné skúsenosti, preto si myslím, že Slovenská republika sa má pridať k tým krajinám, ktoré už teraz intenzívne pomáhajú prenasledovaným vo svete. My sme tí, ktorí vedia, že aj za nás bojovali a pomáhali nám iné krajiny. Teraz sme my na rade,“ podotkla a upozornila, že najprenasledovanejšou skupinou na svete pre vieru sú kresťania, je to tak v 58 krajinách a je ich 250 miliónov.

Členovia výboru návrh na zriadenie komisie podporili. Natália Blahová navrhla, aby to nebola jediná komisia. „Mohlo by to vyznieť, že výbor túto oblasť považuje za najdôležitejšiu. Je dosť problémov v krajine, ktoré treba riešiť,“ uviedla. Verešová tento návrh privítala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna VerešováNatália Blahová