Verhofstadt privítal rozhodnutie Mayovej rokovať s labouristami o brexite

Guy Verhofstadt
Koordinátor Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt. Foto: archívne, Stephanie Lecocq, Pool Photo via AP.

BRUSEL 3. apríla (WebNoviny.sk) – Koordinátor Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt privítal rozhodnutie britskej premiérky Theresy Mayovej rokovať s labouristami o brexite.

„Vždy lepšie neskôr ako nikdy,“ vyhlásil. Verhofstadt už dlhšie tvrdí, že najlepším a zrejme jediným spôsobom, ako sa Británia môže dostať z krízy, je spolupráca medzi stranami.

Mayová neukázala snahu o kompromis

Líder opozície Jeremy Corbyn takisto uviedol, že sa teší z rokovaní s premiérkou o brexite, i keď podľa neho „zatiaľ nepreukázala veľa snahy o kompromis“.

Dodal, že labouristi dodajú Mayovej svoje podmienky pre brexit, medzi ktoré patrí napríklad aj úzka ekonomická spolupráca s úniou, ochrana práv pracujúcich či zachovanie vysokých environmentálnych noriem.

Veľká Británia požiada EÚ o ďalší odklad

Mayová v utorok večer oznámila, že jej krajina požiada EÚ o ďalší odklad brexitu. Mayová tým chce predísť brexitu „nadivoko“, teda bez akejkoľvek dohody s EÚ, ktorý by nastal v prípade, ak by krajina odišla z únie podľa aktuálneho plánu, teda 12. apríla.

Premiérka sa stále nevzdáva myšlienky, že jej dohoda o brexite raz cez parlament prejde, a už cez víkend avizovala, že napriek trojnásobnému odmietnutiu poslancami im dá zrejme o dohode hlasovať aj štvrtý raz. Predseda Európskej rady Donald Tusk požiadal úniu, aby bola trpezlivá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Guy VerhofstadtJeremy CorbynTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia