Veriaci stoja za Róbertom Bezákom, odvolávaniu nerozumejú

Sviečky za arcibiskupa Roberta Bezáka
Zapaľovanie sviečok za odvolaného trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka v Lurdskej jaskyni. Bratislava, 2. júl 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Svätý Otec Benedikt XVI. v pondelok napoludnie odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy.

Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Konferencia biskupov Slovenska rozhodnutie Svätého Otca prijíma v duchu viery a synovskej poslušnosti a prosí Pána o požehnanie pre Cirkev na Slovensku.

Približne tristo ľudí položilo na pokojnom zhromaždení kytice kvetov k fotografii odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka pred domom, v ktorom v Trnave býval. Jediný rečník Michal Dzurjanin zdôraznil, že veriaci rozhodnutie Svätého Otca rešpektujú, aj keď mu nie celkom rozumejú.

Obrazom: Zapaľovanie sviečok za Roberta Bezáka v Lurdskej jaskyni

,,Róbert Bezák si v pozícii trnavského arcibiskupa získal srdcia veriacich, aj tých, ktorí stoja mimo cirkvi. A za toto si ho ľudia vážili, vážia a budú vážiť i naďalej,“ povedal Dzurjanin na zhromaždení.

Trnavský dekan – farár Marcel Kubinec prezradil, že odvolaný arcibiskup prijal rozhodnutie o odvolaní so smútkom, ale aj pokorou. Aj keď je ešte v Trnave, na zhromaždenie neprišiel. O rozruch sa postaral katolícky kňaz Pavol Flajžík, ktorý veriacich varoval pred narušovaním kontinuity v cirkvi, čím sa dostal s viacerými do ostrej polemiky.

Róbert Bezák
Foto: SITA/Dušan Hein

Bezák sa narodil 1. marca 1960 v Handlovej.

Študoval na Teologickej fakulte v Bratislave a počas štúdií prijal rehoľnú formáciu v Kongregácii najsvätejšieho Vykupiteľa – Redemptoristov, kde v roku 1983 zložil aj celoživotné rehoľné sľuby.

Vysvätený na kňaza bol 17. júna 1984 v Banskej Bystrici. Za trnavského arcibiskupa bol menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna.

Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“.

To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Orosch sa narodil v Bratislave 28. mája 1953. Za kňaza bol vysvätený 6. júna 1976. Za titulárneho biskupa bol vyvolený 2. apríla 2004 a o mesiac na to bol na biskupa vysvätený.

Vysvetlenie okolností odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka požadujú signatári petície, ktorú dnes zverejnili na internetovej stránke www.changenet.sk.

Adresovaná je predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému a apoštolskému nunciovi na Slovensku Mariovi Giordanovi.

,,Toto vysvetlenie žiadame preto, lebo ide o neštandardný postup, ktorý vytvára priestor pre rôzne podozrenia. Napriek poslušnosti voči hierarchickým nariadeniam nemôžeme skryť, že tento postup nevrhá dobré svetlo na inštitúciu cirkvi, rozdeľuje a znechucuje veriacich aj spoločnosť,“ píše sa v petícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Ján OroschMichal DzurjaninRóbert Bezák