Veritelia Grécka chcú urýchlene dohodu o znížení dlhu

Grécko sa pripravuje na predčasné voľby
Hlavné grécke politické strany sa v noci na pondelok dohodli, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 19. februára. Informovalo o tom ministerstvo financií. Dohoda vzišla z nočného stretnutia predstaviteľov socialistickej strany PASOK a pravicovej Novej demokracie. Novým gréckym premiérom, ktorý sa do predčasných volieb postaví na čelo prechodnej vlády, sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane bývalý viceprezident Európskej centrálnej banky Lucas Papademos. Podľa denníka Ta Nea sa na novom predsedovi vlády už dohodli doterajší premiér Geórgi Foto: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis

WASHINGTON 4. januára (WEBNOVINY) –

Dohoda o odpísaní dlhu

Inštitút pre medzinárodné financie a lídri eurozóny sa na bruselskom summite 26. a 27. októbra dohodli, že súkromní veritelia dobrovoľne odpíšu z dlhu Grécka zhruba 50 % alebo 100 mld. eur.

Podľa medializovaných informácií však medzinárodné inštitúcie a krajiny, ktorá sa podieľajú na záchranných programoch pre Grécko, naliehajú na súkromných veriteľov, aby súhlasili s ešte výraznejšími odpismi.

Výsledky rokovaní o odpustení časti gréckeho dlhu budú kľúčové pre rozhodovanie Medzinárodného menového fondu (MMF) a štátov eurozóny o ďalšej pomoci zadlženej krajine.

Grécko sa musí urýchlene dohodnúť na podmienkach odpisu časti svojho verejného dlhu.

Vyhlásil to v utorok Inštitút pre medzinárodné financie (IIF), ktorý zastupuje súkromných držiteľov gréckych dlhopisov.

Možný pokrok

„V diskusiách o dobrovoľnej výmene gréckeho dlhu nastal v posledných dňoch pokrok,“ skonštatovali podľa vyhlásenia šéf IIF Charles Dallara a Jean Lemierre, poradca francúzskej banky BNP Paribas, ktorá má veľké investície do gréckeho dlhu.

Zúčastnené strany podľa vyhlásenia potvrdili záujem o dohodu, ktorá bude rešpektovať závery októbrového summitu EÚ a jej dosiahnutie v „najbližších dňoch“ považujú za kľúčové.

Dohoda možno do 2 týždňov

Grécko dosiahne so súkromnými investormi v najbližších dvoch týždňoch dohodu o odpísaní dlhu. V stredu to po rozhovore s gréckym premiérom povedal šéf odborového zväzu GSEE Jannis Panagopoulos.

„Rokovania s veriteľmi idú dobre. Dohoda sa dosiahne do 15 dní, potrvá však ďalší mesiac, kým sa vykonajú v praxi,“ informoval Panagopoulos.

Európska únia a MMF v máji 2010 schválili Aténam úverový program 100 mld. eur. Vláda v Aténach zároveň rokuje s medzinárodnými veriteľmi o druhom programe finančnej pomoci 130 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom