Veronika Velez-Zuzulová vyhrala anketu Lyžiar roka

Lyžiar roka
Zľava: Prezidentka SLA Janka Gantnerová, zjazdová lyžiarka Jana Gantnerová, zjazdová lyžiarka Petra Vlhová, akrobatická lyžiarka Natália Šlepecká, zjazdový lyžiar Adam Žampa, bežecká lyžiarka Alena Procházková, zjazdová lyžiarka Veronika Velez Zuzulová a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič počas vyhodnotenia ankety a vyhlásenia Najlepšieho lyžiara sezóny 2012/13 počas galavečera pri príležitosti 100-ho výročia organizovaného lyžovania na Slovensku. Vysoké Tatry, 25. máj 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

HORNÝ SMOKOVEC 25. mája (WEBNOVINY) – Zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová triumfovala v ankete Lyžiar roka na Slovensku v sezóne 2012/13, ktorej výsledky v sobotu večer slávnostne vyhlásili v Hornom Smokovci v rámci galavečera pri príležitosti osláv 100. výročia organizovaného lyžovania na Slovensku.

Druhá skončila bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, bronzová anketová priečka patrila zjazdárovi Adamovi Žampovi.

Anketu organizovala Slovenská lyžiarska asociácia (SLA). Prvýkrát v histórii dostala možnosť zapojiť sa do hlasovania aj široká verejnosť a prostredníctvom internetového hlasovacieho formuláru odovzdať hlas jednému z jedenástich nominovaných lyžiarov.

Veronika Velez-Zuzulová sa v uplynulej sezóne dočkala svojich prvých triumfov v prestížnom seriáli pretekov Svetového pohára. V rakúskom Semmeringu 29. decembra 2012 zdolala všetky súperky vo svojej najsilnejšej disciplíne – slalome. O tri dni neskôr na Nový rok 2013 zvíťazila v paralelnom slalome v Mníchove. „Čakala som dlhých jedenásť rokov na prvé víťazstvo a teraz za tri dni oslavujem druhý triumf. Je to neuveriteľné. Sú to neskutočné pocity,“ uviedla vtedy v bavorskej metropole 28-ročná Bratislavčanka.

Obrazom: Vyhlásenie ankety Lyžiar roka

Držať krok so špičkou je malý zázrak

Lyžiar roka
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Vo SP skončila v konečnom hodnotení slalomu na vynikajúcom 3. mieste, čím vyrovnala svoje najlepšie koncosezónne umiestnenie z edície 2007/08. Na 42. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu skončila v slalome siedma, čo jej novým kariérnym maximom na svetových šampionátoch.

Výsledkovým vrcholom bežkyne Aleny Procházkovej bolo 3. miesto v pretekoch Svetového pohára vo fínskom Lahti v šprinte voľnou technikou. Po viac ako troch rokoch si tak mala možnosť vychutnať svoje minúty slávy na pódiu pre medailistky, celkovo to bol jej piaty prienik medzi elitné trio v kariére. Na majstrovstvách sveta v talianskom Val di Fiemme skončila vo svojom najobľúbenejšom šprinte klasickou technikou ôsma.

Je to taký malý zázrak, že sme schopní držať krok so špičkou v podmienkach, aké doma máme. Je to supervýsledok, ktorého hodnotu si uvedomíme azda až neskôr,“ skomentoval tento najlepší výsledok slovenských farieb na spomínanom šampionáte tréner súčasnej slovenskej jednotky „na úzkych doskách“ Ján Valuška. Na záver sezóny jeho zverenka dvakrát triumfovala na otvorených majstrovstvách Českej republiky v Horních Mísečkách.

Ocenili aj hendikepovaných lyžiarov

Adam Žampa mal famózny vstup do sezóny. V ouvertúre bojov o krištáľový glóbus v rakúskom Söldene obsadil v obrovskom slalome 9. miesto. Vyrovnal tak výsledkový strop slovenského mužského zjazdového lyžovania vo SP v ére štátnej samostatnosti, ktoré patrilo Michalovi Rajčanovi z kombinácie vo švajčiarskom Wengene z januára 2003. Bol to vôbec jeho prvý prienik na bodované priečky v kariére. Do konca sezóny si bodovanú radosť zopakoval ešte trikrát. Na MS v Schladmingu skončil trikrát v druhej desiatke výsledkovej listiny. V superkombinácii bol trinásty, v slalome pätnásty a v obrovskom slalome sedemnásty.

Ďalšie pozície v ankete Lyžiar roka na Slovensku v sezóne 2012/13 patrili akrobatke Natálii Šlepeckej, a zjazdárkam Petre Vlhovej (víťazka ankety v predchádzajúcej sezóne 2011/12) a Jane Gantnerovej ml. Keďže členmi SLA sú aj zdravotne hendikepovaní lyžiari, ocenili aj najlepších z nich, hoci v zozname nominovaných nefigurovali. Cenu si prebrali zrakovo postihnutí Miroslav Haraus (navádzačka Mária Zaťovičová), ktorý na MS v španielskej La Moline skončil slalome a superkombinácii druhý, a dvojnásobná majsterka sveta v slalome a zjazde Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová).

Výsledky ankety Lyžiar roka na Slovensku v sezóne 2012/13:

1. Veronika Zuzulová (alpské disciplíny), 2. Alena Procházková (beh na lyžiach), 3. Adam Žampa (alpské disciplíny), 4. Natália Šlepecká (akrobatické lyžovanie), 5. Petra Vlhová (alpské disciplíny), 6. Jana Gantnerová ml. (alpské disciplíny)

Ocenenia pre zdravotne hendikepovaných:

zrakovo postihnutý Miroslav Haraus (navádzačka Mária Zaťovičová)

zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAlena ProcházkováHenrieta FarkašováJán ValuškaJana GantnerováMiroslav HarausPetra VlhováVeronika Velez-ZuzulováVeronika Zuzulová