Veroniku Zuzulovú čaká štart na pretekoch Svetového pohára

Zuzulova
Bez popisuSlovenská zjazdárska jednotka Veronika Zuzulová počas TB pred začiatkom novej sezóny 2011/2012. Bratislava, 19. október 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskú reprezentantku v zjazdovom lyžovaní Veroniku Zuzulovú čaká počas nastávajúceho víkendu po dlhých siedmich mesiacoch štart na pretekoch Svetového pohára.

Premiérové podujatie novej sezóny 2011/2012 hostí rakúsky Sölden, v ktorom sa ženy aj muži predstavia v obrovskom slalome. Táto disciplína síce nie je pre 27-ročnú Bratislavčanku najobľúbenejšou, no aj tak sa na prvé tohtosezónne preteky SP veľmi teší.

„Preteky v Söldene sú tu pre mňa aj na to, aby som po dlhom čase pocítila atmosféru štartu. Základom je, aby som nezačínala slalomom v Levi. Na obrovský slalom sa pripravujem rovnako ako na slalom. Som rada, že môžem súťažiť aj v tejto disciplíne,“ prezradila tri dni pred oficiálnym začiatkom nového súťažného ročníka Veronika Zuzulová a pokračovala: „Veľmi sa teším na preteky a najmä na všetkých ľudí. Na posledných tréningoch už boli skoro všetci v okolí Söldenu, takže som tam videla veľa tímov. Je to príjemné znovu všetkých stretnúť.“

Veronika Zuzulová má za sebou dlhú prípravu

Sympatická slovenská lyžiarka má za sebou dlhú a náročnú prípravu, počas ktorej zavítala aj na druhý koniec planéty. „Pripravovala som sa na Novom Zélande, kde som bola už pred rokom. Tentoraz sme bývali na jednom mieste a všade sme dochádzali. Na začiatku som sa pripravovala s Adamom a Andreasom Žampovcami. Potom som trénovala aj s inými dievčenskými tímami. Tamojší tréning bol výborný, ale z krajiny som veľa nevidela, príprava na novú sezónu však bola najhlavnejšia,“ povedala slovenská slalomárka, ktorá vo svojej najsilnejšej disciplíne obsadila v minulej sezóne výborné piate miesto.

„Na začiatku som chcela byť sama a sústrediť sa na veci, ktoré sme chceli zmeniť. Koniec prípravy však bol stále s niekým. Myslím si, že jar nám nevyšla podľa predstáv, ale na Novom Zélande som mala výborný tréning. Po návrate som bola so Švédkami na dvoch kvalitných výjazdoch. Na poslednom bolo trochu mäkko, ale pekné počasie, takže sme lyžovali. Celkovo bolo tréningové obdobie náročné, ale pre mňa veľmi motivujúce, pretože výsledky z uplynulej sezóny ma veľmi povzbudili. Všetko, čo som potom zažívala, bolo pre mňa obrovským povzbudením,“ pokračovala Veronika Zuzulová.

Minitím zápasí s nedostatkom financií

Úspechy v ostatných rokoch nepriniesli pre zamestnankyňu klubu Dukla Banská Bystrica zlepšenie podmienok na prácu, jej minitím zápasí s nedostatkom financií. „Hovoriť, že sa v náročných podmienkach nedá dosiahnuť na najvyššie miesta, nebudem. Práve to je pre mňa veľkou motiváciou. Chcem totiž ukázať ľuďom, že aj v takých podmienkach sa to dá. Ľudia, ktorí pracujú okolo mňa, aj keď nedostávajú veľa peňazí, sú veľkí profesionáli a dávajú do toho maximum. Aj to ma motivuje pri tréningoch a túžbe byť stále lepšia,“ poznamenala vynikajúca slovenská lyžiarka, ktorá sa v novej sezóne predstaví s novým motívom na kombinéze: „Neviem, či ju budem mať už v Söldene, pretože ju dostanem až v piatok večer a neviem, či ju stihneme dať oplombovať. V Levi v nej však určite pôjdem. Jej hlavným motívom už nie sú kvety, ale motýle. Inšpirovala ma moja fyzioterapeutka Zuzka, ktorá má všade motýle.“

Dosť rozoberanou otázkou pred novou sezónou v zjazdovom lyžovaní bola technická úprava lyží. Ich vykrojenie totiž bude viac rovné, takže až tak ľahko nepôjdu do oblúka.

Zuzulova
Foto: SITA/Marián Peiger

„Beriem to tak, ako to je. Na takých som už lyžovala. Horšie to bude pre mladé pretekárky, ktoré na takých lyžiach ešte nelyžovali. To bude pre nich veľmi náročné. Federácia si myslí, že lyžovanie tým bude bezpečnejšie. Brali ohľad na zranenia, ale lyže nie sú jediný dôvod, prečo tie zranenia zvyknú byť. Myslím si, že je to aj tým, ako organizátori preparujú kopce, sú to dosť často ľadové hory. Niekedy sa dievčatá zrania, aj keď nespadnú. Všetko sa stane počas jazdy, pretože kopec je tvrdý a lyže rýchle. Na kolená je veľký tlak, takže je tam viac faktorov, prečo je lyžovanie nebezpečné. Nie sú to len lyže, ale pre nich je najjednoduchšie zmeniť práve lyže. Samozrejme, že firmy nie sú spokojné, pretože ich to bude stáť veľmi veľa peňazí. Budú musieť zmeniť úplne všetko. Myslím si, že predovšetkým lyžiarske firmy boli proti tejto zmene,“ prezradila Veronika Zuzulová.

Nové destinácie skomplikovali Veronike budúcnosť

Do kalendára Svetového pohára na sezónu 2011/2012 pribudlo niekoľko nových destinácií, čo slovenskej lyžiarke v náročnej finančnej situácii skomplikovalo budúcnosť. Čaká ju totiž viac lietania, čo v súvislosti s veľkým množstvom prepravovaného materiálu poriadne načrie do rozpočtu. A ako sa pozerá na strediská pre nový ročník SP vynikajúca Slovenka?

„V Andorre som ešte nebola, ale počula som, že je tam veľmi veľmi náročný kopec, takže určite to budú ťažké preteky. Takisto aj Schladming, tam je kopec ťažký aj pre mužov, takže pre ženy to nebude jednoduché. Špeciálne budú novoročné preteky v Mníchove a navyše Moskva, v oboch sa jazdí paralelný slalom. V budúcej sezóne do kalendára pribudne asi aj New York. Ja sa tradične najviac teším na Záhreb a Maribor,“ dodala s úsmevom Veronika Zuzulová, ktorá v slalome očakáva veľmi vyrovnaný boj o malý glóbus.

„Podľa toho, čo som videla, tak slalom bude ešte náročnejší, pretože veľa dievčat sa zlepšilo. Myslím si, že táto disciplína bude rovnako ako v minulej sezóne najvyrovnanejšia. V obrovskom slalome budú možno len dve dievčatá, ktoré sa budú biť o glóbus, no v slalome ich môže byť naozaj veľmi veľa. Ja osobne som sa pripravovala na posun na vyššie pozície, ale nebude to jednoduché. Som piata a predo mnou už tých dievčat veľa nie je. Samozrejme, mojím cieľom je zlepšiť sa,“ doplnila Bratislavčanka.

Ako piata žena minulosezónneho slalomu nemôže mať Veronika Zuzulová iné, ako vysoké ciele. Stále však zostáva nohami na zemi. „Myslím si, že by to mohlo byť fajn. Už veľakrát to však vyzeralo dobre, no po prvom mesiaci som sa zranila a potom šlo všetko dole. Je veľmi ťažké povedať dopredu, ako to dopadne. Urobím však všetko, čo bude v mojich silách,“ uzavrela slovenská lyžiarka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Zuzulová