Veslár Lukáš Babač získal európsky titul v skife ľahkých váh

Lukáš Babač
Veslár Lukáš Babač. Foto: archívne, SITA/Michal Burza

BRANDENBURG 8. mája (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Lukáš Babač si na majstrovstvách Európy vo veslovaní v nemeckom Brandenburgu (6 – 8. 5. 2016) vybojoval premiérový titul. Po piatkovom suverénnom postupe z 2. miesta v rozjazde a sobotňajšom triumfe v semifinále nenašiel premožiteľa ani v nedeľňajšej finálovej jazde mužského skife ľahkých váh.

Ako obhajca minuloročného striebra z poľskej Poznane pri neúčasti lanského šampióna Pierra Houina z Francúzska naplnil na dráhe jazera Beetzsee papierové predpoklady v neolympijskej disciplíne, v ktorej vlani ovládol seriál Svetového pohára.

Babač v A-finále, v ktorom sa rozhodovalo o konečnom umiestnení na 1. – 6. priečke, postupne stupňoval svoj výkon. Na úvodnom medzičase po 500 m bol ešte tretí, po polovici dvojkilometrovej trate sa posunul na 2. priečku a do záverečnej päťstovky išiel s tesným náskokom. Člen VK Sĺňava Piešťany napokon zvíťazil o vyše dve sekundy pred Nemcom Konstantinom Steinhübelom, tretí Rajko Hrvat zo Slovinska (aj pred rokom bol na ME 3.) zaostal už o viac ako tri sekundy.

Pre Babača je úspech z kontinentálneho šampionátu povzbudením pred blížiacou sa olympijskou kvalifikáciou vo švajčiarskom Luzerne, kde sa pokúsi vybojovať miestenku do Ria v klasickom skife.

„Moje ciele boli najvyššie, z majstrovstiev Európy som chcel minimálne medailu a zároveň som chcel zabojovať o zlato. Nebolo to ľahké, ale finále prebehlo hladšie, ako som čakal. Titul som si vybojoval v náročných podmienkach, na ktoré som sa pred šampionátom aj pripravoval. Najbližšie sa pokúsim uspieť v olympijskej kvalifikácii, v nasledujúcich týždňoch tomu podriadim všetko,“ uviedol pre agentúru SITA spokojný L. Babač.

Tridsaťjedenročný Piešťanec premenil v Brandenburgu svoj deviaty štart na ME na štvrtý cenný kov – premiérovo najcennejší. Z kontinentálneho vrcholu má teraz už štyri medaily – zlato z roku 2016 v skife ľahkých váh, striebra z roku 2008 v „ťažkom“ skife, z roku 2015 v skife ľahkých váh a bronz z roku 2010 tiež v skife ĽV.

Výsledky – nedeľa:

MUŽI

skif ľahkých váh – A-finále (o 1. – 6. miesto): 1. Lukáš Babač (SR) 7:33,42 min, 2. Konstantin Steinhübel (Nem.) 7:35,54, 3. Rajko Hrvat (Slovin.) 7:36,72