Veteráni navrhli Putinovi zmeniť Volgograd na Stalingrad

Stalin
Veteráni by chceli premenovať Volgograd späť na Stalingrad. Foto: SITA/AP

LONDÝN 10. júna (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin neuvažuje o premenovaní mesta Volgograd opäť na Stalingrad. Potvrdil to v pondelok médiám jeho hovorca Dmitrij Peskov. Ten povedal, že Putinovi to navrhli ruskí vojnoví veteráni prítomní na spomienkových podujatiach v Normandii.

Podľa Peskova Putin pamätníkom vojny povedal, že nie je v jeho právomociach rozhodovať o zmene názvu miest. Jediným spôsobom je referendum, v ktorom by občania vyjadrili svoju vôľu, podotkol veteránom podľa Peskova prezident. Návrh na premenovanie Volgogradu má veľkú podporu najmä u ruských komunistov. Zmenu názvu v sobotu podporil aj vicepremiér Dmitrij Rogozin a na návrh pozitívne reagovala aj časť pravoslávnej cirkvi, uviedol v utorok britský denník Guardian.

Dnešný Volgograd sa viac ako tri storočia od svojho založenia nazýval Caricyn, čo sa zmenilo v roku 1925, keď ho premenovali po najvyššom predstaviteľovi Sovietskeho zväzu Josifovi Stalinovi. Názov dôležitému prístavu na rieke Volga vydržal do začiatku 60. rokov. Vtedy mu Stalinov nástupca Nikita Chruščov vrátil pôvodný názov. Mesto vošlo do histórie pre jednu z najtvrdších bitiek v čase druhej svetovej vojny. Skončila sa prelomovou porážkou nemeckých nacistov. Stalingrad sa preto stal symbolov odboja a veľkého víťazstva, a to aj napriek tomu, že Stalin patrí medzi najkrutejších vodcov v histórii ľudstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovDmitrij RogozinVladimir Putin