Viac ako 70 percent domácností na Slovensku môžu napadnúť hackeri, dôvodom sú slabé heslá

hacker, počítač
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Až dve z piatich slovenských digitálnych domácností, teda takých, ktoré disponujú takzvanými inteligentnými technickými zariadeniami, sú vystavené kybernetickým útokom. Podobné je to aj v susednej Českej republike.

Ukázal to rozsiahly výskum, do ktorého bolo zahrnutých celosvetovo 16 miliónov inteligentných domácich sietí, z toho 250-tisíc v Českej republike a 55-tisíc na Slovensku. Výsledky výskumu, za ktorým stála spoločnosť Avast, zverejnili v pondelok na veľtrhu Mobile World Congress v Barcelone.

Hackerom stačí jediné zle zabezpečené zariadenie

Najmenej jedno zraniteľné zariadenie má 42,3 percenta českých a 42,1 percenta slovenských digitálnych domácností. To zároveň znamená, že zraniteľné sú v týchto domácnostiach aj všetky ostatné zariadenia zapojené do domácich sietí.

Hackerom stačí jediné zle zabezpečené zariadenie, aby sa dostali do siete, a akonáhle sú v nej, môžu pristupovať k ostatným zariadeniam a osobným údajom, ktoré prenášajú alebo uchovávajú, vrátane živého nahrávania videí a hlasov,“ vysvetľuje šéf spotrebiteľskej divízie Avastu Ondřej Vlček.

Zraniteľných je podľa tohto výskumu až 85 percent českých a 77 percent slovenských domácich routerov. Okrem routerov a iných sieťových zariadení sú najzraniteľnejšími zariadeniami v slovenských a českých domácnostiach tlačiarne, bezpečnostné kamery, sieťové úložiská a inteligentné televízie.

Slabé heslá

Podobné výsledky vyšli aj v iných skúmaných krajinách, s niekoľkými odlišnosťami – celosvetovo sú napríklad najzraniteľnejším takýmto zariadením tlačiarne, ktoré sú v ČR a SR až na druhom mieste.

Pri väčšine slovenských aj českých problematických zariadení spočívala ich zraniteľnosť v tom, že mali slabé heslo alebo iba jednofázové overenie. Na Slovensku sa to týkalo 71 percent a v ČR 66,7 % domácností.

Druhým najčastejším dôvodom zraniteľnosti inteligentných zariadení (34,5 % domácností v ČR, 30,1 % domácností v SR) je to, že nikto neaktualizoval ich softvér.

Jednoduché bezpečnostné opatrenia, ako je nastavenie silných, unikátnych hesiel a dvojfázové overenie pri všetkých zariadeniach, a tiež udržiavanie aktuálneho softvéru pomocou bezpečnostných záplat a aktualizácií firmwareu, pomôžu významnou mierou zlepšiť integritu digitálnej domácnosti,“ radí Vlček.

Informácie pochádzajú od Pavla Klimeša zo spoločnosti Avast.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom