Viac cirkví v Maďarsku dostane peniaze od štátu

Gréckokatolícka cirkev
Foto: Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer

BUDAPEŠŤ 28. februára (WEBNOVINY) – Maďarský parlament vo štvrtok schválil rozšírenie zoznamu štátom uznávaných cirkví, ktorých počet od januára výrazne obmedzil novoprijatý zákon.

Podľa návrhu, ktorý podporili dve tretiny poslancov, si bude môcť nárokovať štátnu podporu namiesto 14 až 32 náboženských organizácií, čo je však stále oveľa menej ako pred prijatím sporného zákona, keď ich bolo približne 300.

Líder parlamentnej skupiny vládnej strany Fidesz Tamás Lukács výsledok komentoval slovami, že „sloboda vierovyznania bola úplne zaistená„. Kritici však naďalej vyjadrujú pochybnosti o tom, či je rozhodovanie o uznávaní jednotlivých cirkví v kompetencii parlamentu.

Na základe sporného zákona, ktorý začal platiť 1. januára, majú automatický nárok na príspevky od štátu len vybrané náboženské obce, ako sú katolícka, reformovaná, evanjelická a pravoslávna cirkev alebo židovská komunita.

Organizácie zastupujúce ostatných veriacich musia dokázať, že v Maďarsku pôsobia najmenej 20 rokov. Štát ich navyše uzná len vtedy, ak s tým vyjadria súhlas najmenej dve tretiny poslancov parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom