Viacero krajín vyzýva Bukurešť, aby nepoľavovala v boji proti korupcii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rumunsko
Foto: ilustračné, SITA/AP

BUKUREŠŤ 28. júna (WebNoviny.sk) – Desiatka krajín sveta nalieha na Rumunsko, aby neprijímalo zákony, ktoré podľa nich oslabujú vládu práva a boj proti terorizmu a korupcii v krajine. Deje sa tak v čase, keď navrhovaná nová legislatíva priviedla do ulíc viacerých miest na protesty tisícky ľudí.

Nezávislosť sudcov

Členské štáty Európskej únie, vrátane Nemecka a Francúzska, USA, Kanada, Nórsko a Švajčiarsko vo štvrtok vyzvali rumunský parlament, aby neschvaľoval zákony, ktoré by mohli zmariť stíhanie za násilné trestné činy, cezhraničný organizovaný zločin alebo obchodovanie s ľuďmi.

Rumunsko preukázalo „značný pokrok“ v snahách bojovať proti korupcii a poslanci by sa mali „vyhýbať podnikaniu krokov späť a obhajovať nezávislosť sudcov a prokurátorov“, uviedli krajiny v spoločnom stanovisku, ktoré zverejnilo na svojej webstránke americké veľvyslanectvo v Rumunsku.

Zneužívanie moci

Rumunská vládna Sociálnodemokratická strana momentálne zvažuje navrhnutie zákona, ktorý by zakázal používanie zvukových nahrávok a videa ako dôkazov počas súdnych procesov. Ďalší navrhovaný zákon zase stanovuje povinnosť pre prokurátorov, aby vyšetrovanú osobu obvinili najneskôr do roka.

Dôkazy o zločine poskytnuté informátormi viac ako šesť mesiacov po vykonaní skutku by sa nemali považovať za platné. Ďalšie opatrenie by malo umožniť podozrivým osobám zúčastniť sa na pojednávaní, kde ich informátori alebo ich obete obviňujú zo zločinov.

Proti apelu zahraničných mocností sa ohradil jeden z poslancov Sociálnodemokratickej strany Claudiu Manda. V reakcii na výzvu uviedol, že je „právom parlamentu hlasovať o zákonoch“. Sociálnodemokratická strana mení protikorupčné zákony krátko po tom, ako jej lídra Livia Dragneu odsúdili na tri roky odňatia slobody za zneužívanie moci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia