Viacerým Slovákom v NHL sa končia zmluvy, ich budúcnosť je otvorená

NHL, Slováci
Foto: SITA/AP - koláž WBN.

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Prvý júlový deň je v zámorskej hokejovej NHL tradičným termínom na otvorenie trhu s voľnými hráčmi.

S najväčšou pravdepodobnosťou si ho vyskúšajú aj niekoľkí slovenskí hokejisti. Bez zmluvy na nasledujúcu sezónu sú útočníci Richard Pánik, Peter Cehlárik, Tomáš Jurčo, Marko Daňo, obranca Martin Marinčin a brankár Patrik Rybár. Nie všetci sú však v totožnej pozícii.

Pánik (Arizona Coyotes) s Marinčinom (Toronto Maple Leafs) majú do konca júna platné kontrakty s profiligovými klubmi a po ich vypršaní sa stanú neobmedzenými voľnými hráčmi. V praxi to znamená, že ak sa pred 1. júlom nedohodnú na novej zmluve, budú môcť zamieriť do akéhokoľvek konkurenčného tímu.

Zmluvne viazaný nie je ani Jurčo

Jurčo pôsobil v uplynulej sezóne iba v nižšej AHL a aktuálne nie je viazaný so žiadnym klubom NHL. Preto môže prijímať ponuky od celého spektra ligových mužstiev.

Cehlárik (Boston Bruins), Daňo (Winnipeg Jets) a Rybár (Detroit Red Wings) sú v pozícii obmedzených voľných hráčov. Ak si ich súčasné kluby chcú udržať, musia im v závere júna predložiť tzv. kvalifikačnú ponuku zmluvy, ktorou si uchovajú práva na hráčov.

Ďalším variantom je aj arbitrážne konanie. V prípade, že tímy nevyužijú ani jednu z týchto dvoch možností, spomenutá trojica nadobudne taktiež status neobmedzených voľných hráčov a od 1. júla bude môcť vyjednávať s ľubovoľnými klubmi NHL.

Gáborík stále patrí „senátorom“

Platné kontrakty s tímami profiligy na minimálne nasledujúcu sezónu 2019/20 majú jedenásti aktívni slovenskí hokejisti.

Do tejto množiny nepatria dlhodobo zranený Marián Gáborík, ktorý stále patrí Ottawe Senators a Marián Hossa, ktorý ukončil kariéru a jeho zmluva momentálne spadá pod organizáciu Arizony. V budúcom ročníku NHL sa predstavia Zdeno Chára s Jaroslavom Halákom (obaja Boston), Erik Černák (Tampa Bay Lightning), Christián Jaroš (Ottawa), Tomáš Tatar (Montreal Canadiens) a Andrej Sekera (Edmonton Oilers).

Ďalšia pätica mladíkov Marián Studenič (New Jersey Devils), Adam Húska (New York Rangers), Martin Fehérváry (Washington Capitals), Adam Ružička a Martin Pospíšil (obaja Calgary Flames) by mala s dvojcestnými zmluvami nastupovať v AHL.

Slováci v NHL

Neobmedzení voľní hráči

Richard Pánik (v uplynulej sezóne Arizona)
Martin Marinčin (v uplynulej sezóne Toronto)
Tomáš Jurčo (v uplynulej sezóne Charlotte/AHL)

Obmedzení voľní hráči

Peter Cehlárik (v uplynulej sezóne Boston)
Marko Daňo (v uplynulej sezóne Winnipeg)
Patrik Rybár (v uplynulej sezóne Grand Rapids/AHL)

Hráči so zmluvou

Zdeno Chára (Boston) – 2019/20
Christián Jaroš (Ottawa) – 2019/20
Erik Černák (Tampa Bay) – 2019/20
Jaroslav Halák (Boston) – 2019/20
Andrej Sekera (Edmonton) – 2020/21
Tomáš Tatar (Montreal) – 2020/21
Marián Studenič (New Jersey) – 2020/21
Adam Húska (New York Rangers) – 2020/21
Martin Fehérváry (Washington) – 2021/22
Adam Ružička (Calgary) – 2021/22
Martin Pospíšil (Calgary) – 2021/22

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam HúskaAndrej SekeraChristián JarošErik ČernákJaroslav HalákMarián StudeničMarko DaňoMartin MarinčinPatrik RybárPeter CehlárikRichard PánikTomáš JurčoTomáš TatarZdeno Chára