Vianočné albumy ponúkajú Justin Bieber i Maxim Turbulenc

Justin Bieber
Justin Bieber. Foto: SITA/AP/The Canadian Press, Darren Calab

Rovnako ako v minulých rokoch sa aj na konci toho aktuálneho dostane na hudobný trh niekoľko typicky vianočných nahrávok. O navodenie správnej predvianočnej atmosféry sa popri záplave horúcich jesenných štúdiových noviniek budú snažiť interpreti s albumami, ktoré budú ľudia počúvať zrejme iba tesne pred a po najväčšom kresťanskom sviatku roka.

Nahrávku s príznačným názvom Christmas už stihol vydať kanadský spevák Michael Bublé. Držiteľ troch cien Grammy na ňu zaradil typické vianočné pesničky ako Have Yourself a Merry Little Christmas či Silent Night, ale i coververziu hitu All I Want for Christmas Is You od Mariah Carey. Bublé však nie je jediným spevákom, kto túto zimu ponúkol novú verziu tohto hitu. Ako dueto ho poňal jeho krajan Justin Bieber, ktorý pieseň zaradil na svoj vianočný album Under the Mistletoe. Nahrávka obsahujúca 11 piesní vyšla 1. novembra, pričom prvým singlom je skladba Mistletoe. Stále iba 17-ročný idol dievčat sa na albume nevyhol skladbám Silent Night, Santa Claus Is Coming to Town či Drummer Boy. Medzi hosťami nahrávky Under the Mistletoe sú popri Carey takí interpreti ako Usher, Busta Rhymes či Boyz II Men.

V ten istý deň ako Bieber vydala vianočno-prázdninový album aj americká speváčka Carole King. Na štúdiovku s názvom A Christmas Carole zaradila iba prevzaté skladby vrátane klasiky Have Yourself a Merry Little Christmas od skladateľského tandemu Ralph Blane a Hugh Martin. Trh s vianočnými albumami už stihla obohatiť aj indie-rocková kapela She & Him s nahrávkou A Very She & Him Christmas. Do 24. decembra roka vydá vianočný album aj kresťanský rapper tobyMac (Christmas In Diverse City), pop-rocková skupina Chicago (Chicago XXXIII: O Christmas Three), 70-ročný kanadský veterán Paul Anka (Songs Of December), anglická speváčka Kate Bush (50 Words for Snow), predstavitelia seriálu Glee (The Music, The Christmas Album Volume 2), ale i spevák Scott Weiland (Most Wonderful Time of the Year), ktorý je známy ako líder skupín Stone Temple Pilots a Velvet Revolver.

Vianočné albumy ponúkajú aj českí a slovenskí interpreti

Zo slovenských hudobníkov sa čiastočne vianočný album rozhodli vydať Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu. Na ich albume s názvom Folklooor !!! sa nachádzajú tradičné ľudové skladby, ale i niekoľko vianočných pesničiek ako Búvaj dieťa krásne, Nesiem vám noviny, Narodil sa Kristus Pán, Poďme bratia do Betléma a nechýba ani Tichá noc. Na albume, ktorý vyjde 14. novembra, hosťujú súčasné spevácke hviezdy – víťaz šou Česko Slovenská SuperStar Lukáš Adamec, ďalej Laura Belicová, Simona Fecková, Martin Harich i Alžběta Kolečkářová.

Plnohodnotnú vianočnú nahrávku vydá aj osemčlenná a cappella skupina Fragile na čele s Braňom Kostkom. Album pokrstia 15. decembra na vianočnom koncerte v bratislavskej Športovej hale Pasienky. Populárna košická skupina No Name síce nevydala vianočný album ani pesničku a ani sa to nechystá urobiť, no druhým singlom z ich čerstvej štúdiovky Nový album bude pieseň Biela krása, ktorá je ako ušitá na najchladnejšie obdobie v roku.

V Českej republike sa do vianočného albumu pustili Maxim Turbulenc, ktorí už pred rokmi svojsky spracovali klasiku Rolničky. Výsledkom ich tohtoročného snaženia je album Vánoční zpívanky. Ich fanúšikovia na ňom nájdu napríklad aj Tichú noc, ktorá znie ako Scooter. Ďalšia česká skupina Spirituál kvintet vydala už 21. októbra dvojCD Vše o Vánocích, ktoré prináša všetky vianočné skladby z albumov Hanba nám (1994) a Vánoční koncert (1997) a niekoľko noviniek. Bonusom je pieseň V jeslích dítě spinká z roku 1978 a skladba Už se to rozkřiklo zo začiatku 17. storočia.

Vianoce
Foto: SITA/AP

Dnes už neexistujúca česká kapela Nerez, ktorú tvorili Zuzana Navarová, Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský, uvedie 18. novembra na trh dvojCD V Orlové a v Betlémě. Druhý disk ponúka ich zabudnutý album z roku 1993. Nahrávka obsahuje veselé dedinské koledy i liturgické texty, ktoré zaranžoval Vít Sázavský. Medzi hosťami na albume je napríklad Radůza, Iván Gutiérrez, Miroslav Kejmar alebo Ivan Ženatý. S vianočným prekvapením v pravom zmysle slova prichádza na konci roka aj 51-ročná speváčka a gitaristka Věra Martinová. Jej nový album Foukneme do svící je výberom originálnych vianočných pesničiek z Česka i zo sveta. Až na jednu výnimku majú všetky piesne české texty.

https://www.youtube.com/watch?v=wPp3VLi1knI

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Justin BieberLukáš AdamecMariah CareyMartin HarichMichael Bublé