Vianočné trhy tento rok síce nebudú, ale mestá chystajú náhradný program

Vianoce vianocne trhy obmedzenia koronavirus
Vianočnú atmosféru tento rok mestá zabezpečia inak. Foto: ilustračné, Getty images

Pandemické opatrenia spôsobili, že tradičné vianočné trhy, na aké sme si zvyknutí, tento rok nebudú. Mestá sa rozhodli rešpektovať súčasnú situáciu a spríjemniť svojim obyvateľom sviatočný čas iným spôsobom.

Vianočná výzdoba, podpora miestnych podnikateľov či online koncerty. Aj takto si mestá poradili s vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) a uznesením vlády, ktoré zakazujú usporadúvať hromadné podujatia v počte nad šesť osôb.

„Hoci sa v tomto roku musíme vzdať neodolateľných vianočných vôní, chutí i koncertov, Trenčín bude dýchať vianočnou atmosférou. Aspoň v takej miere, ako to aktuálna situácia dovoľuje,“ povedala pre Webnoviny.sk hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová.

Mestá stavili na vianočnú výzdobu

Keďže žiadne z opatrení neobmedzuje pohyb na voľnom priestranstve, mestá dúfajú, že vianočná výzdoba priláka obyvateľov tak, ako každý rok. Tí sa môžu tešiť na tradičné vianočné stromčeky, ale aj novinky v podobe vonkajších výstav či foto pointov.

„Aj tieto Vianoce prinesieme na Hlavnú obľúbenú atrakciu, Košické oko (32-metrov vysoké ruské koleso, pozn. Webnoviny.sk), uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý).

Trojičné námestie v Trnave už zdobí 11 metrov vysoký vianočný strom a Prešov pripravuje vizuálno-akustické prekvapenia.

Na Mierovom námestí v Trenčíne bude svietiť vianočný strom a v centre mesta dôjde k doplneniu svetelných vianočných prvkov. Pribudne napríklad zvonička šťastia a v zrekonštruovanom átriu pod Mestskou vežou svetelné dekoratívne stromčeky.

„Okolo fontány Marca Aurélia na Mierovom námestí je už od nedele 29. novembra rozsvietený adventný veniec a pripravené máme aj jedno prekvapenie, no to zatiaľ nechceme prezrádzať vopred,“ povedala Ságová.

Fungovať bude aj online priestor či rádio

Kultúrne akcie a koncerty, ktoré museli mestá zrušiť, nahradia živé prenosy či online štúdia. Návštevníci sa tak môžu tešiť na Vianočné rádio v Košiciach či online koncert Martina Babjaka v Banskej Bystrici. Tá ponúka aj výstavou historických saní.

Bratislava pripravuje pravidelné online Štúdio Klarisky každú nedeľu a štvrtok. Tiež online živý prenos čítania slovenskej literatúry s vianočnou tematikou v podaní hereckých osobností.

Podpora ľudovej tvorby

V hlavnom meste tiež dostanú svoj priestor chránené dielne, kde vznikne „Vianočná ulička“, teda mini vianočné trhy s ponukou ich výrobkou. Nachádzať sa budú na Farskej ulici pred Klariskami a návštevníci ich môžu podporiť svojim nákupom každú nedeľu a štvrtok v čase online štúdia.

Aktuálna situácia spôsobená koronavírusom donútila pristúpiť k zmenám tak, aby neporušili žiadne vládne nariadenia, aj mesto Banskú Bystricu. „Na námestí však uvažujeme o vytvorení priestoru pre remeselníkov, ktorí by ponúkali okoloidúcim svoj vianočný sortiment od 16. do 22. decembra,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

A čo stánky a občerstvenie?

Chýbať budú tento rok tradičné vianočné trhy. Väčšina miest však vyzýva obyvateľov, aby podporili miestne gastropodniky v centre, ktoré majú dovolené využívať letné terasy aj v zime.

Prešov napríklad vypracoval online Mapu Vianoc, ktorá má pomôcť návštevníkov nájsť podnik s ich obľúbenými vianočnými jedlami a nápojmi.

Špeciálne gastro stánky má v pláne sprístupniť Nitra, v Banskej Bystrici sa má v súlade s opatreniami organizovať Primátorsky punčiak a Košice rokovania o otvorení stánkov budú riešiť v týchto dňoch.

Oplatí sa však sledovať aktuálne stránky jednotlivých miest, pretože mnohé z nich pripravovaný program ešte neprezradili. Mestá tiež pripúšťajú, že v prípade zlepšenia epidemiologickej situácie by vytvorili „aj niečo navyše“.

„Ak by sa epidemiologická situácia a aktuálne platné preventívne opatrenia zmenili, budeme reagovať aj v prípade organizácie vianočných trhov,“ informoval Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika SágováJán NoskoJaroslav PolačekMartin BabjakVladimír Miškovčík
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRWebnoviny.sk