Vianočný darček TANAP-u, rúbanie v rezerváciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TANAP

KOŠICE 22. decembra (WEBNOVINY) – Podľa lesoochranárskeho zoskupenia VLK Štátne lesy TANAP požiadali koncom roka ministerstvo životného prostredia o povolenie ťažiť v národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprová dolina. VLK tvrdí, že ministerstvo je pripravené ťažbu povoliť. „Dôvodom ťažby má byť likvidácia kalamitného premnoženia lykožrúta v tejto oblasti. Ministerským úradníkom neprekáža fakt, že množstvo napadnutých stromov tu od roku 2007 klesá a napadnutá plocha nedosiahla ani päť percent bezzásahovej plochy rezervácií,“ informoval náčelník zoskupenia VLK Juraj Lukáč. Doložil, že úradníci bez akýchkoľvek podkladov tvrdia, že kalamity majú nepriaznivý vplyv na chránené biotopy, pričom ignorujú desiatky štúdií a stanovísk renomovaných vedcov dokazujúci pravý opak. „Lesoochranárske zoskupenie VLK im preto zasiela 57 dôležitých dokumentov podporujúcich ponechanie kalamity na prirodzený vývoj,“ povedal Lukáč. Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie aj ministerstvo životného prostredia, ktoré sa vyjadrí do ôsmich dní.

Zoskupeniu VLK sa zdá sa, že namiesto správy prírodného bohatstva, pracuje ministerstvo na pravom opaku presne podľa tlakov rôznych záujmových skupín. V tomto prípade vychádza v ústrety ŠL TANAP. V podkladoch k rozhodnutiu tvrdí, že správny orgán vo svojom rozhodnutí žiadateľovi na požadovanú činnosť vydá súhlasy a povolí výnimky zo zákazov. „Úradníci tým dali jasne najavo, že ich nezaujímajú akékoľvek argumenty, ktoré by v priebehu konania mohli priniesť jeho účastníci či zúčastnené osoby, a tým aj to, že sú vo veci zaujatí. Štátne lesy TANAP pritom odmietli zverejniť na žiadosť VLK-a informácie o počtoch inštalovaných lapačov na podkôrny hmyz, počtoch odchytených jedincov podkôrneho hmyzu do inštalovaných feromónových lapačov, objem náhodnej ťažby a objem nespracovanej kalamity,“ uviedol Lukáč a doložil, že v tejto kauze podal VLK žalobu na Krajský súd v Bratislave.

V súvislosti s ťažbou v Tichej a Kôprovej doline podal VLK sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva pre rozhodnutie Obvodného lesného úradu v Poprade v roku 2007, ktorým prikázal ŠL TANAP ťažiť v rezerváciách Tichá a Kôprová dolina. Európsky súd do dnešného dňa v tomto prípade ešte nerozhodol.

Dodnes nie je uzavretý ani prípad trestného oznámenia zoskupenia VLK pre podozrenie z trestného činu ohrozovania a poškodenia životného prostredia ťažbou v Tichej a Kôprovej doline z roku 2007, kde Ústavný súd SR v roku 2008 vyslovil porušenie práv zoskupenia VLK.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Lukáč
Firmy a inštitúcie Lesoochranárske zoskupenie VLKŠtátne lesy TANAPu