Vianočný príspevok by sa mal zdvojnásobiť, Richter uvažuje aj o zavedení trinásteho dôchodku

Robert Fico, Ján Richter
Zľava: Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Robert Fico a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas tlačovej besedy predstaviteľov strany SMER – sociálna demokracia na tému: Obedy zadarmo. Bratislava, 27. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Vianočný príspevok pre penzistov by sa mal v budúcom roku zdvojnásobiť. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Predĺženie materskej

„Ak teraz bolo maximum 100 eur, ideme na maximum 200 eur,“ povedal. Podľa neho sa tiež vytvoria predpoklady pre to, aby sa mohol zaviesť trinásty dôchodok. „Predpokladáme navýšenie 150 miliónov eur na tento účel pre budúci rok,“ tvrdí Richter.

Ministerstvo práce sa tiež bude podľa ministra v budúcom roku zaoberať predĺžením obdobia poberania materskej dávky na jeden rok alebo razantným zvýšením rodičovského príspevku.

„Ministerstvo práce sa bude prikláňať k riešeniu aj, aj,“ povedal. Reálne sa však podľa neho buď predĺži obdobie poberania materskej dávky, alebo sa výraznejšie zvýši rodičovský príspevok.

Súhlasili by ste so zvýšením rodičovského príspevku alebo s predĺžením poberania materskej dávky?

„Som stále presvedčený o tom, že v tomto prípade by sme mali riešiť razantné zvýšenie rodičovského príspevku,“ povedal. Slovensko je totiž podľa neho v Európskej únii na špici medzi tromi krajinami z hľadiska výšky a dĺžky poberania materskej dávky.

Vymáhanie výživného

Ďalšie z opatrení by sa malo týkať vymáhania výživného. Štát podľa Richtera na seba prevezme vymáhanie výživného od rodiča, ktorý ho neplatí. „Štát by to vyplatil, aj potom vymáhal,“ zdôraznil. Takýto legislatívny návrh by malo ministerstvo práce pripraviť v prvom polroku budúceho roka.

Rezort práce tiež počíta so zavedením príspevku vo výške 100 eur na zakúpenie školských potrieb pre prvákov. Takýto príspevok by dostalo približne 55 tisíc detí. Minister práce tiež spomenul zvýšenie príspevku na opatrovanie. „Je nevyhnutné sa dostať na úroveň, aby opatrovateľka mala príjem vo výške čistej minimálnej mzdy,“ tvrdí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Richter
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR