Vicepremiér Raši podpísal s Českom memorandum o smart cities a spolupráci pri eurofondoch

Richard Raši
Zľava: Ministerka pre miestny rozvoj ČR Klára Dostálová a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši si vymieňajú dokumenty podpísaného memoranda po spoločnom rokovaní vlád Slovenskej a Českej republiky v Košiciach. Košice, 17. september 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Na pondelkovom spoločnom výjazdovom zasadnutí slovenského a českého kabinetu vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši a česká ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová podpísali memorandum o spolupráci.

Memorandum sa okrem rozvoja inteligentných miest (smart cities) týka aj spolupráce pri eurofondoch či transformácii uhoľných regiónov. Nadviazali tak na svoje augustové rokovanie v Prahe. Informoval o tom Odbor komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) v tlačovej správe.

Vymenia si expertov

Rašiho úrad a české ministerstvo budú užšie spolupracovať na implementácii eurofondov, ako aj na príprave slovenskej a českej pozície pre nasledujúce programové obdobie.

„Budeme si vymieňať expertov, pripravovať spoločné analýzy a stanoviská pri príprave na programové obdobie 2021 – 2027, zdieľať skúsenosti na pracovných stretnutiach a spoločne riešiť aktuálne otázky, týkajúce sa eurofondov,“ priblížil budúcu spoluprácu podpredseda vlády.

Podpis memoranda spečatí podľa ÚPVII aktívnu spoluprácu medzi ním a Ministerstvom pro místní rozvoj ČR a dá jej inštitucionálny charakter.

„Jeho hlavnou témou je rozvoj smart cities. Česká republika už má vytvorenú národnú koncepciu, ktorou sa Slovensko môže inšpirovať. Dokument totiž predstavuje akýsi návod pre mestá a obce, ako zavádzať smart inovácie,“ uviedol Odbor komunikácie ÚPVII v tlačovej správe.

Mechanizmus na podporu smart cities

Slovenská strana zasa ponúka podľa ÚPVII know-how v oblasti výziev z fondov EÚ. „V júli bol schválený mechanizmus na podporu rozvoja inteligentných miest na Slovensku, ktorý obsahuje konkrétne riešenia na podporu zavádzania inovatívnych riešení do našich miest a obcí. Tie zahŕňajú ako eurofondové výzvy, tak aj návratné formy financovania,“ ozrejmil Odbor komunikácie ÚPVII.

Aktuálne informácie o všetkých týchto výzvach starostovia a primátori nájdu na pripravovanej novej webovej platforme, pri ktorej sa opäť Slovensko môže podľa Rašiho inšpirovať českým vzorom.

„Výzvy budú vyhlásené najneskôr do konca roka 2018,“ pokračoval vicepremiér Raši s tým, že do schémy budú zapojené všetky operačné programy.

„Mestám a obciam, ktoré nemajú vytvorené kapacity na prípravu inovatívnych projektov, poskytneme expertov, ktorí im pomôžu v celom procese. Slovenské samosprávy tak budú mať najneskôr do konca roka vytvorené komplexné podmienky a finančné možnosti na zavádzanie inovatívnych riešení,“ dodal Raši.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Raši
Firmy a inštitúcie ÚPVII Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu