Vicepremiér Raši skontroluje akčný plán čerpania eurofondov, navštívi všetky ministerstvá

Richard Raši
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši začal vo štvrtok na ministerstve hospodárstva sériu kontrol plnenia Akčného plánu na vyššiu transparentnosť a zjednodušenie eurofondov v programovom období 2014 – 2020.

Zrýchlenie čerpania eurofondov

Skontroluje aj zazmluvňovanie, vypisovanie výziev a čerpanie. Ako informoval úrad vicepremiéra, Raši v nasledujúcich týždňoch navštívi jednotlivé ministerstvá, aby zistil, ako pokračujú v plnení akčného plánu, ktorý výrazne napomáha pri zjednodušovaní implementácie finančných prostriedkov Európskej únie.

„Budeme kontrolovať čerpanie eurofondov a napĺňanie akčného plánu, zavádzame aj uplatňovanie čo najtransparentnejšieho prístupu do celého procesu,“ povedal Richard Raši. „Plnenie akčného plánu sme najskôr urobili na administratívno-expertnej úrovni u nás na úrade a na príslušných riadiacich a sprostredkovateľských orgánoch,“ uviedol vicepremiér s tým, že akčný plán je mechanizmus na zrýchlenie čerpania.

Raši vo štvrtok osobne vykonal kontrolu časti Operačného programu Výskum a inovácie (OP VaI), pre ktorý je ministerstvo hospodárstva sprostredkovateľským orgánom.

Ocenil opatrenia ministerstva hospodárstva

„Ministerstvo hospodárstva priebežne plní ukazovatele záväzného plánu OP VaI, ktoré sú v jeho gescii a realizuje všetky opatrenia pre efektívnu a plynulú implementáciu aktivít zameraných na podporu inovácií podnikateľského prostredia,“ vyhlásil Raši. Dodal, že podľa pravidiel Európskej komisie je za kontrahovanie, čerpanie a vyhodnocovanie projektov plne zodpovedný riadiaci alebo sprostredkovateľský orgán a úrad vicepremiéra mu je iba nápomocný.

Raši ocenil viaceré aktivity a opatrenia ministerstva hospodárstva. Ide napríklad o zjednodušené vykazovanie výdavkov, vďaka čomu podnikatelia nie sú povinní vykazovať výdavky súvisiace s realizáciou projektu ako cestovné náklady, telefonické poplatky a energie.

Ministerstvo hospodárstva ako prvé zaviedlo možnosť elektronického predkladania žiadostí o nenávratný finančný príspevok, pričom pre zvýšenie počtu takýchto žiadostí vytvorilo inštruktážne video.

Podpora malých a stredných podnikov

„Osobitne oceňujem najmä dve špeciálne výzvy z dielne ministerstva hospodárstva zamerané na podporu malých a stredných podnikov z najmenej rozvinutých okresov. V rámci jednej výzvy vyčlenili 50 miliónov eur a v rámci druhej 10 miliónov eur,“ povedal Raši. „Ministerstvo hospodárstva tiež zvýhodňuje projekty predložené z najmenej rozvinutých okresov prostredníctvom bodového zvýhodnenia a zvýšenej intenzity pomoci o 15 percent,“ dodal Raši.

Riadiacim orgánom OP VaI je ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Tento program má jeden z najnižších podielov čerpania zdrojov EÚ, keď z nich k 31. augustu tohto roka využil zhruba 111,5 mil. eur, čo je 5,06 % z alokovanej sumy 2,204 mld. eur.

Objem výziev v uvedenom programe z peňazí EÚ ku koncu predošlého mesiaca dosiahol 1,491 mld. eur (67,66 % z alokácie) a kontrahovania 681,1 mil. eur (30,9 %). V OP VaI ako v jedinom programe vlani prepadlo takmer 27 mil. eur za rok 2014, keďže podľa pravidla n+3 neboli využité do konca minulého roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Raši
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR