Aktualizované: Viceprezident Afganistanu pri návrate do Kábulu unikol výbuchu, zahynulo 14 osôb

Afganistan
Samovražedný atentátnik sa odpálil neďaleko medzinárodného letiska v Kábule. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. júla 22:23

KÁBUL 22. júla (WebNovin.sk) – Afganský viceprezident Abdul Rašíd Dóstum v nedeľu po návrate z Turecka, kde žil viac ako rok, bez zranení unikol explózii neďaleko kábulského letiska. Pri útoku však zahynulo 14 ľudí a ďalších 50 utrpelo zranenia.

Hovorca afganského ministerstva vnútra Nadžíb Dániš informoval, že samovražedný atentátnik sa odpálil neďaleko medzinárodného letiska v Kábule, krátko po tom, ako ho opustil konvoj s kontroverzným viceprezidentom. Generál Abdul Rašíd Dóstum, ani jeho sprievod, neutrpeli zranenia.

K zodpovednosti za útok sa prihlásila miestna pobočka extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá tvrdí, že atentátnik zabil a zranil vyše 115 ľudí.

Dóstum v roku 2017 z krajiny odišiel po tom, ako kancelária generálneho prokurátora spustila vyšetrovanie obvinení, že nechal uniesť, mučiť a sexuálne zneužiť svojho politického rivala. Generál, ktorý obvinenia odmieta, sa však podľa jeho hovorcu v Turecku podroboval liečbe. Dóstuma vinia aj z vojnových zločinov a hrubého porušovania ľudských práv.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom