Viceprezident SFZ Richard Havrilla kandiduje na post primátora Košíc, jeho prioritou je doprava

Richard Havrilla
Richard Havrilla, viceprezident SFZ počas tlačovej besedy o oznámení kandidatúry na primátora Košíc. Košice, 23. august 2018. Foto: SITA/Viktor Zamborský

KOŠICE 23. augusta (WebNoviny.sk) – Richard Havrilla sa bude uchádzať v novembrových komunálnych voľbách o post košického primátora ako nezávislý. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede. Ako uviedol, je ženatý, má dve deti.

„Nikdy som nebol a ani v súčasnosti nie som členom žiadnej strany a inklinujem k pravici. Kampaň si budem hradiť z vlastných prostriedkov a odhadujem, že bude stáť okolo 70 000 eur,“ povedal Havrilla. Ako logo kampane si zvolil svoje iniciálky RH a k nim pridal znamienko plus, čím naznačuje, že mu ide o pozitívnu zmenu v meste.

Život spätý s futbalom

Richard Havrilla podniká v stavebníctve a hoteliérstve, pričom podotkol, že sú za ním konkrétne výsledky jeho práce priamo v meste. „Môj život je úzko spätý s futbalom. Šestnásť rokov som bol rozhodcom 1. ligy a šesť rokov som bol medzinárodným rozhodcom FIFA. Od roku 2010 som predseda východoslovenského futbalového zväzu a 1. viceprezident Slovenského futbalového zväzu, ktorý je najväčším občianskym združením na Slovensku. Taktiež som delegát UEFA a člen komisie UEFA pre amatérsky a mládežnícky futbal,“ uviedol Havrilla.

Povedal, že kandiduje ako nezávislý nielen politicky, ale aj finančne, a preto nebude hľadať podporu u politických strán, ani u sponzorov. Ak bude zvolený, na poste primátora chce zúročiť svoje manažérske schopnosti a skúsenosti. To mu podľa jeho slov umožní zostaviť odborne zdatný tím, s ktorým chce riešiť problémy mesta a dosiahnuť, aby magistrát fungoval ako dobrá firma.

Medzi priority, ktoré chce riešiť v prípade jeho zvolenia za primátora, zaradil dopravu. „Mesto nemá systém riadenia dopravy, ktorý by optimalizoval priepustnosť križovatiek. Je potrebné zosúladiť mestskú a prímestskú dopravu do vzájomne kompatibilného funkčného celku,“ mieni Havrilla.

Na parkovaní zarába neznáma firma

Ako občan nevie, prečo neznáma firma s neznámym majetkovým pozadím zarába na parkovaní v Košiciach. Bude presadzovať rozvod s EEI, vrátane konečného finančného vyrovnania, aby sa neopakovala kauza Strelingstav alebo Outclaim. Vôbec sa neobáva toho, že parkovanie bude mať na starosti mestská firma.

„Ako podnikateľ sa dlhoročne stretávam na magistráte mesta s množstvom problémov. Nie len ja som presvedčený, že za zdĺhavým procesom získavania povolení je okrem zlého manažmentu pravdepodobne aj korupcia. Útvar hlavného architekta musí mať také postavenie, aby nebolo možné zo strany politikov zasahovať do odborných vecí a aby mal také kompetencie, aby bol plne zodpovedný za to, ako vyzerá a bude vyzerať naše mesto,“ povedal Havrilla. Doložil, že sa musia zrýchliť a zjednodušiť povoľovacie procesy.

„Na magistráte pracuje veľa ľudí, ktorým prekáža súčasný stav. Spolu s nimi chcem prebudovať magistrát na modernú firmu, ktorá bude slúžiť všetkým občanom Košíc,“ vyhlásil Havrilla.

Medzi priority zaradil aj tému čistejšieho ovzdušia a lacnejšieho tepla, ale aj využívanie geotermálneho vrtu pri obci Ďurkov.

Základné vybavenie pre šport

Havrilla chce rozvíjať aj oblasť športu. S výnimkou Steel Areny nemajú Košice žiadne moderné športovisko celomestského charakteru. „Z tohto pohľadu je nutné vybudovať futbalový štadión a športovú halu,“ povedal Havrilla.

Podotkol, že viaceré košické mestské časti majú toľko obyvateľov ako okresné mestá. Bude sa snažiť dosiahnuť, aby každá väčšia mestská časť mala základné vybavenie pre šport: plaváreň, multifunkčné ihrisko, atletický štadión a futbalové ihrisko s umelou trávou. Chce presadiť vznik mestskej spoločnosti, ktorá bude mať v správe športové objekty.

Na post košického primátora chcú okrem nezávislého Richarda Havrillu kandidovať Viliam Novotný (predseda strany Šanca), Jaroslav Polaček (nezávislý s podporou politických strán SaS, OĽaNO, KDH a ďalších), súčasný viceprimátor Martin Petruško (Smer – SD), Miroslav Špak a Milan Lesňák – obaja nezávislí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav PolačekMartin PetruškoViliam Novotný