Viceprezident USA varoval Európu pred závislosťou od Ruska

Joe Biden
Americký viceprezident Joe Biden Foto: SITA/AP

Štokholm 25. augusta (WebNoviny.sk) – Americký viceprezident Joe Biden varoval európske krajiny pred priveľkou energetickou závislosťou od Ruska. Diverzifikácia energetických dodávok je „životne dôležitý ekonomický záujem„, a to aj z pohľadu bezpečnosti a ochrany životného prostredia, povedal po rokovaní so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom v Štokholme.

Žiadna krajina by nemala mať možnosť využiť energiu ako zbraň, žiadna krajina by nemala mať možnosť využiť energiu na nanútenie konkrétnej politiky alebo činov iným krajinám,“ citovala Bidena tlačová agentúra DPA.

Americký viceprezident povedal, že plynovod Nord Stream 2, ktorý je plánovaný pod Baltským morom, je „v jadre zlou dohodou pre Európu„, a poznamenal, že „Európa potrebuje rôzne zdroje plynu, nie, podľa nášho názoru, plynovod Nord Stream 2„.

Pred niekoľkými rokmi začal fungovať 1200-kilometrový podmorský plynovod Nord Stream, ktorý dopravuje zemný plyn z Ruska do Nemecka. Ide o spoločný rusko-nemecký projekt. Biden a Löfven hovorili tiež o medzinárodnej reakcii na obrovský prílev migrantov a utečencov. Švédsko bude jedným zo spoluusporiadateľov summitu o utečencoch, ktorý nedávno oznámil Biely dom. Summit je plánovaný na 20. septembra popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Zvyšok sveta musí posilniť úsilie a prevziať zodpovednosť za vysídlené osoby,“ povedal Biden reportérom a pochválil Švédsko za ústretový postoj k prijímaniu utečencov, z ktorého by si podľa neho malo vziať príklad viac krajín. Rozsah globálnej utečeneckej krízy si podľa Löfvena vyžaduje „spoločnú zodpovednosť“ nielen v Európskej únii, ale tiež celosvetovo. „Žiadna krajina, región, kontinent či organizácia to nemôžu riešiť sami,“ dodal švédsky premiér s tým, že nadchádzajúci summit v New Yorku má za cieľ „posilniť ochranu utečencov vo svete“.

Švédsko vlani prijalo 163.000 žiadostí o azyl, čo zaťažilo jeho zdroje a kapacity prijímacích centier a miestnych úradov. Väčšina zo žiadateľov a azyl v roku 2015 pochádzala zo Sýrie alebo Afganistanu a ďalšia najväčšia skupina prišla podľa švédskej migračnej agentúry z Iraku. Biden pricestoval do Švédska v noci na štvrtok po dni intenzívnych rokovaní v Turecku, kde sa stretol aj s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Jeho pobyt v Štokholme sprevádzajú rozsiahle bezpečnostné opatrenia – časti centra mesta sú pre verejnosť uzavreté rovnako ako vzdušný priestor a zákazy sa vzťahujú aj na lety malých bezpilotných lietadiel, dronov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden