Viceprezidenta Medzinárodnej atletickej federácie Sergeja Bubku zbavili obvinení z korupcie

Serej Bubka
Sergej Bubka. zdroj: SITA/AP Jean-Christophe Bott

MONTE CARLO 23. augusta (WebNoviny.sk) – Jednotka atletickej integrity (AIU) zbavila prvého viceprezidenta Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Sergeja Bubku obvinení, že bol tiež zapletený do finančného a korupčného škandálu v súvislosti so zakrývaním dopingových previnení ruských atlétov.

Podozrivý finančný prevod

Francúzsky denník Le Monde vlani v septembri informoval, že Bubkovo meno figurovalo v zvláštnych transakciách: 18. júna 2009 údajne poslal 45 000 dolárov na účet spoločnosti New Mills Investments Ltd. Sídliacej na karibskom ostrove Nevis, údajne blízkej bývalému pokladníkovi IAAF a exprezidentovi Ruskej atletickej federácie Valentinovi Balachničevovi.

Platba sa uskutočnila deň po tom, ako firma New Mills Investments Ltd. Previedla identickú sumu na spoločnosť Pamodzi Sports, ktorú vlastnil Papa Massata Diack, syn bývalého prezidenta IAAF Lamina Diacka.

Podpora žrdkárskeho mítingu

Olympijský víťaz v skoku o žrdi zo Soulu 1988 a šesťnásobný svetový šampión odmietal obvinenia z nekalého konania. Platbu vysvetľoval tým, že bola za konzultačnú prácu pri jeho snahe rozšíriť tradičný žrdkársky míting „Pole Vault Stars“ z Donecka do sveta.

AIU v stanovisku, ktoré zverejnila v stredu uvádza, že proti 54-ročnému Bubkovi nebude podnikať nijaké kroky. Zároveň však bude pokračovať v monitorovaní kauzy a aj v prípade objavenia sa nových dôkazov.

„AIU na základe informácií, ktoré má v súčasnosti k dispozícii, dospela k záveru, že nedošlo k porušeniu platných pravidiel IAAF zo strany pána Bubku,“ uvádza sa vo vyhlásení. „AIU k tomuto rozhodnutiu dospela po rozsiahlom, takmer rok trvajúcom vyšetrovaní, pričom využila analýzy trestných spisov francúzskej prokuratúry.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Bubka