Najkrajšie momenty z desiateho dňa ME vo futbale
Švajčiar Johan Djourou bojuje o loptu s Francúzmi Moussom Sissokom a Andrém Pierrom Gignacom počas zápasu Švajčiarsko - Francúzsko na šampionáte Euro v Lille, 19. júna 2016. Foto: SITA/AP

LILLE 19. júna (WebNoviny.sk) – Domácich Francúzov odprevadia do osemifinále majstrovstiev Európy vo futbale z A-skupiny Švajčiari. Vo vzájomnom dueli týchto dvoch krajín o prvé miesto v skupine sa v nedeľu večer v Lille zrodila remíza 0:0.

Sommer si aj so šťastím udržal čisté konto

Francúzi trikrát nastrelili konštrukciu švajčiarskej bránky, ale Yann Sommer si aj so šťastím udržal čisté konto. Zverenci Didiera Deschampsa z troch zápasov v A-skupine vydolovali 7 bodov, druhí Švajčiari získali 5 bodov. Albánci obsadili tretiu priečku s 3 bodmi a budú čakať, či im víťazstvo 1:0 nad Rumunmi bude stačiť na postup z tretieho miesta.

Konečná tabuľka A-skupiny:

1. Francúzsko 3 2 1 0 4:1 7 – postup do osemfinále

2. Švajčiarsko 3 1 2 0 2:1 5 – postup do osemfinále

3. Albánsko 3 1 0 2 1:3 3

4. Rumunsko 3 0 1 2 2:4 1 – koniec na ME

Francúzsky nápor v úvodných 20 minútach priniesol 5 rohových kopov a tri pokusy na bránku vrátane krásnej strely Paula Pogbu do brvna. Ešte predtým brankár Švajčiarov vyrazil loptu na brvno po strele toho istého hráča. V sumáre prvého polčasu bolo na domácej strane 9 rohov a tri nebezpečné pokusy Pogbu, ale žiadny gól.

Obrazom: Najkrajšie momenty z desiateho dňa ME vo futbale

Švajčiari pohrozili iba raz. Ešte v 9. min Johan Djourou zblízka zaváhal so zakončením. V druhom polčase sa hra upokojila a najväčšia francúzska šanca prišla až v 75. min. Striedajúci Dimitri Payet krásnym volejom opečiatkoval brvno bránky Yanna Sommera, prihrával mu Moussa Sissoko. V závere zápasu sa už oba tímy sústredili na ubránenie remízy, ktorá im z hľadiska postupu vyhovovala.

Bol to 38. vzájomný duel oboch geografických susedov, zrodila sa desiata remíza. Na víťazné zápasy vedú Francúzi 16:12. V šiestom súťažnom súboji oboch tímov sa deľba bodov odohrala štvrtýkrát, dva razy sa tešili Francúzi.

Albánci majú šancu na postup

Futbalisti Albánska zvíťazili v nedeľňajšom zápase v Lyone v A-skupine nad Rumunskom 1:0 a majú šancu na postup do osemfinále. O jediný gól stretnutia sa postaral v závere prvého polčasu Armando Sadiku po dlhom a presnom centri Lediana Memushaja.

Albánci napriek svojmu prvému víťazstvu na ME v histórii obsadili v A-skupine tretie miesto. Či postúpia do vyraďovacích bojov, sa dozvedia po vývoji v ostatných skupinách. Rumuni sa lúčia so šampionátom, priamo do osemfinále postúpili Francúzi a Švajčiari, v zápase ktorých sa zrodila bezgólová remíza.

Lepšie vstúpili do zápasu Rumuni, v 5. min zasahoval Berisha po strele Stancua, ten istý hráč skúšal šťastie aj o tri minúty neskôr. V 23. min sa dostali k slovu aj Albánci, ale Lenjani zahodil po brejku veľkú šancu. V 35. min prenikol do pokutového územia Memushaj, Tatarusanu bol však na mieste a jeho pokus vyrazil. Albánsko sa dočkalo svojho prvého gólu na ME v 43. min, keď Memushajov dlhý center poslal hlavou do siete Sadiku.

Po zmene strán sa Rumuni snažili o vyrovnanie, veľmi blízko mal k tomu Andone v 76. min, ale trafil iba do brvna. Albánci mali šancu na dorazenie súpera po rohovom kope dve minúty pred koncom, ale Mavraj nevyužil ponúknutú šancu. Krátko na to zlyhal aj Lila. Albánci napriek tomu získali tri body a ešte môžu postúpiť. Na čiare nedeľňajšieho zápasu pomáhal hlavnému arbitrovi aj Slovák Roman Slyško.

A-skupina:

LILLE MÉTROPOLE (Stade Pierre Mauroy)

Švajčiarsko – Francúzsko 0:0

ŽK: 25. Rami, 82. Koscielny (obaja Fr.). rozhodovali: Škomina – Praprotnik, Vukan (všetci Slovin.)

Švajčiarsko: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, R. Rodríguez – Behrami, G. Xhaka – X. Shaqiri (79. G. Fernandes), Džemaili, Mehmedi (86. M. Lang) – Embolo (74. Seferovič)

Francúzsko: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Sissoko, Cabaye, Pogba – Coman (63. Payet), Gignac, Griezmann (77. Matuidi)

Didier Deschamps (tréner Francúzska): „Nie som slepý. Viem, že sme schopní hrať oveľa lepšie, ale už je to za nami. Teraz sa pre nás začína nový turnaj. Bude to až v nedeľu, čiže máme týždeň na to, aby sme sa dobre pripravili.“

Vladimir Petkovič (tréner Švajčiarska): „Ukázali sme, že chceme hrať futbal a vieme držať krok s ťažkými súpermi. Možno našej hre niečo chýba, ale teraz budeme mať dostatok času, aby sme napravili nedostatky.“

Yann Sommer (brankár Švajčiarska): „Sme šťastní. Postup medzi 16 najlepších tímov je pre Švajčiarsko veľká vec. Zaslúžili sme si postup, hrali sme dobre, aj keď sme mali aj trochu šťastia. Nevyberám si najbližšieho súpera, nechcem sa tým príliš zapodievať. Podstatné je, že máme teraz týždeň voľna a potom sa uvidí.“

Paul Pogba (stredopoliar Francúzska): „V prvom polčase sme ukázali našu silu, mali sme dosť šancí. V druhom polčase hral viac náš súper, Švajčiarom sme prenechali viac priestoru, ale celkovo sme zahrali dobre a sme spokojní.“

LYON (Stade de Lyon)

Rumunsko – Albánsko 0:1 (0:1)

Gól: 43. Sadiku, ŽK: 54. Matel, 85. Sapunaru, 90.+ Torje – 6. Basha, 85. Memushaj, 90.+ Hysaj, rozhodovali: Královec (ČR) – Slyško (SR), Mokrusch (ČR)

Rumunsko: Tatarusanu – Sapunaru, Grigore, Chiriches, Matel – Prepelita (46. Sanmartean), Hoban – Popa (68. Andone), Stanciu, Stancu – Alibec (57. Torje)

Albánsko: Berisha – Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli – Lila, Abrashi, Basha (83. Cana), Memushaj, Lenjani (77. Roshi) – Sadiku (59. Balaj)

Hlasy

– zdroj: UEFA

Anghel Iordanescu (tréner Rumunska): „Prehra je prehra a je nám ľúto, ako to celé dopadlo. Zápas sme začali dobre. Mali sme šance a kontrolovali hru. Potom sme urobili chybu a pykali inkasovaným gólom. Po zmene strán sme sa snažili súperovi vnútiť svoj štýl, ale neskórovali sme. Albáncom pomohli aj ich skvelí fanúšikovia. Táto prehra je veľmi bolestivá. Predtým sme zahrali dobre proti Francúzom a utvorili si veľa príležitostí so Švajčiarmi. Pýtate si, či sme si nezaslúžili postúpiť? Áno aj nie. Keď nedokážete zvíťaziť, asi si postup nezaslúžite.“

Gianni de Biasi (tréner Albánska): „Urobili sme veľkú radosť Albáncom nielen doma, ale aj tým, ktorí sú roztrúsení všade vo svete. Očakávali sme úvodný rumunský tlak, ale veľmi dobre sme bránili. Nedali sme im veľa priestoru a pokúšali sa o protiútoky. Nebolo to však jednoduché, lebo oni nás napádali so stredopoliarmi aj obrancami. Urobili sme aj chyby, ale naplnili sme našu najlepšiu stratégiu. Po tomto zápase nám stúpne sebavedomie, verím, že ešte budeme pokračovať v turnaji. Som pozitivista, myslím si, že si to zaslúžime. Aj v prvých dvoch zápasoch na turnaji sme ukázali, že sa môžeme porovnávať s veľkými súpermi. V najbližších dňoch budem viesť hráčov tak, že v piatok alebo v sobotu odohrajú ešte jeden zápas.“

Armando Sadiku (útočník Albánska, strelec gólu): „Sú to obrovské emócie. Dosiahli sme svoj cieľ a to nás robí šťastnými. Som rád, že som strelil gól, ale pochvala patrí celému mužstvu. Bolo to veľmi emocionálne, keď som uvidel loptu v sieti, ani to neviem opísať. Ešte viac ma potešilo, keď som videl všetkých Albáncov tešiť sa.“

Arlind Ajeti (obranca Albánska a Hráč zápasu): “ Chcem sa poďakovať trénerovi, že mi dôveroval aj po prvom zápase. Hrali sme dnes jeden za druhého, vzájomne sa povzbudzovali. Sme nesmierne šťastní, že sa nám aspoň raz podarilo zvíťaziť.“

Nicolae Stanciu (obranca Rumunska): „Cítim obrovské sklamanie. Neviem nájsť správne slová na to, aby som vyjadril svoje pocity, ale viem, že sme sklamali milióny ľudí, ktorí nám verili. Kontrolovali sme hru, ale veľké šance z našej strany neprichádzali. Neboli sme dostatočne dôrazní pred bránkou. Gól súpera na konci prvého polčasu všetko zmenil.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.