Alejandro Valverde
Ošetrovaný španielsky cyklista Alejandro Valverde z tímu Movistar po jeho páde v úvodnej časovke 104. ročníka Tour de France, ktorou bola časovka na 14 kilometrov. Düsseldorf , 1. júl 2017. Foto: SITA/AP.

DÜSSELDORF 1. júla (WebNoviny.sk) – Technicky náročnú úvodnú časovku 104. ročníka Tour de France na brehu Rýna výrazne poznačilo daždivé počasie a pády viacerých pretekárov.

Najväčšiu smolu mal známy Španiel Alejandro Valverde (Movistar), ktorý ešte pred prvým medzičasom nevybral jednu zo zákrut a po páde tvrdo narazil do ochrannej bariéry a putoval na lekárske ošetrenie. Pre skúseného 37-ročného vrchára to znamená predčasný koniec na jeho desiatej TdF v kariére.

Úvodná 14-kilometrová časovka mala napokon nečakaného víťaza, ktorým bol Brit Geraint Thomas z tímu Sky. Dvojnásobný olympijský víťaz a trojnásobný majster sveta v dráhovej cyklistike dosiahol vôbec prvý etapový triumf na pretekoch Grand Tour. Víťaz časovky je zároveň prvým pretekárom, ktorý si na seba navliekol žltý dres lídra celkovej priebežnej klasifikácie.

Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) predviedol skvelý výkon a s odstupom 25 sekúnd sa zaradil na 18. priečku. Starší zo Saganovcov Juraj vo svojej premiére na pretekoch Grand Tour skončil v časovke na 161. priečka s odstupom 1:37 min na víťaza.