MS v hokeji 2019: USA - Francúzsko
Alexandre Texier (vľavo) z Francúzska a Jack Hughes z USA počas zápasu základnej A - skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Košice, 12. máj 2019. Foto: SITA/AP

KOŠICE 12. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti USA zdolali reprezentáciu Francúzska jednoznačne 7:1 v nedeľňajšom zápase základnej A-skupiny na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku (10. – 26. mája).

USA si pripísali do tabuľky „košickej“ A-skupiny prvé tri body, na ktoré budú chcieť nadviazať v pondeľňajšom dueli proti doposiaľ stopercentnému Fínsku.

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

• Košice

USA – Francúzsko 7:1 (3:0, 2:0, 2:1)

Góly: 5. DeBrincat (J. van Riemsdyk, P. Kane), 6. Vatrano (Eichel, Martinez), 7. DeBrincat, 34. White (Q. Hughes, Martinez), 36. P. Kane (Larkin, Fox), 41. Kreider (Larkin), 55. C. White (Vatrano) – 47. Rech (Claireaux, Bertrand)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Sidorenko (Biel.) – Jensen (Dán.), Nikulainen (Fín.), 4960 divákov

USA: Demko – Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, Larkin, P. Kane – Gaudreau, Eichel, Kreider – J. van Riemsdyk, J. Hughes, Keller – D. Ryan, Glendening, C. White – Vatrano.
Francúzsko: Ylönen – Gallet, Hecquefeuille, Dame-Malka, Manavian, Chakiachvili, Thiry, Janil – S. Treille, Texier, Rech – Perret, Ritz, Bertrand – Bozon, Claireaux, D. Fleury – Leclerc, Berthon, Valier – Di Dio Balsamo.

Mužstvo Jeffa Blashilla vstúpilo do zápasu aktívne s cieľom napraviť piatkové zaváhanie zo súboja so Slovenskom. Do vedenia sa dostalo už v piatej minúte, keď hosťujúceho Damiena Fleuryho vyhnal z trestnej lavice Alex DeBrincat.

Hráč Chicaga Blackhawks odštartoval dvojminútový úsek, v ktorom Američania dosiahli tri góly. Do streleckej listiny sa zapísal 25-ročný Frank Vatrano a už svoj tretí gól na turnaji zaznamenal DeBrincat. V prostrednej tretine sa Francúzi mohli vrátiť do zápasu. V 24. min ale Charles Bertrand trafil iba spojnicu americkej bránky a o niekoľko sekúnd neskôr nepretlačil puk cez ľavý betón brankára Thatchera Demka.

Domáci si v druhej tretine postili náskok ďalšími dvoma zlepenými gólmi, keď v rozpätí 116 sekúnd skórovali Colin White a Patrick Kane. V záverečnom dejstve zavŕšil poltucet amerických presných zásahov Chris Kreider, ktorý využil nedorozumenie hosťujúcich obrancov. V 47. min strelil čestný gól Francúzska Anthony Rech, no skóre zápasu uzavrel svojím druhým gólom v stretnutí Colin White.