Video: Americká a ruská vojnová loď sa takmer zrazili v Pacifiku, jedna strana viní druhú

Admiral Vinogradov, USS Chancellorsville
Ruská vojnová loď Admiral Vinogradov (vľavo) a americká loď USS Chancellorsville plávajú popri sebe v Tichom oceáne. Foto: Petty Officer 1st Class Christopher J Krucke/AP

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – V Tichom oceáne sa takmer zrazili vojnové lode USA a Ruska. Obe strany sa pritom z incidentu navzájom obviňujú. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ruská tichomorská flotila tvrdí, že o 6:35 moskovského času (5:35 stredoeurópskeho letného času) americký krížnik USS Chancellorsville preplával 50 metrov pred torpédoborcom Admiral Vinogradov, ktorý musel vykonať „núdzové manévre“, aby sa mu vyhol.

Veliteľ americkej siedmej flotily Clayton Doss naopak z nebezpečných manévrov obvinil Rusov, ktorí boli podľa neho „nebezpeční a neprofesionálni“. Podľa jeho slov ruský torpédoborec urobil „nebezpečný manéver voči USS Chancellorsville“ a ruské tvrdenie je „propaganda“.

Podľa amerických síl sa Admiral Vinogradov priblížil vo Filipínskom mori k USS Chancellorsville na 15 až 30 metrov. Ruská tichomorská flotila zase uviedla, že sa incident stal na juhovýchode Východočínskeho mora a že v súvislosti s ním poslali veliteľom americkej lode protestnú správu.

Rusko a USA sa pravidelne vzájomne obviňujú z nebezpečných vojenských manévrov, ako na mori, tak aj vo vzduchu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom